Utajované datum podpisu kritizované smlouvy na vrtulníky: Podepsat se měla do dneška. Proč zatím ministerstvo mlčí?

Utajované datum podpisu kritizované smlouvy na vrtulníky: Podepsat se měla do dneška. Proč zatím ministerstvo mlčí?
29 / 11 / 2019, 16:30

Českou republiku by v prosinci měli čekat podpisy dvou velkých armádních tendrů: vrtulníky a 3D radary. Zatímco u radarů je komunikace vedena velmi transparentně a přehledně, nad podpisu smlouvy na americké helikoptéry se vznáší otazníky. Rezort zatím nemá datum ani místo podpisu. Konec roku se přitom tryskem blíží.

Dne 5. 12. dojde konečně k dlouho očekávanému podpisu na smlouvě na dodávku 8 kusů 3D radarů MADR z Izraele za 3,5 miliard korun. Ty patří mezi stěžejní modernizační projekty, jak o tom mnohokrát hovořil ministr obrany Lubomír Metnar. Jedním z klíčových prvků, ke které se Izrael zavázal, a jež dříve představovala problematickou část tendru, je zapojení českého průmyslu do této zakázky ve výši minimálně 30 procent.

Po mnoha průtazích a problémech tendru se postupně vyjasnilo, kdy má ČR tyto radary dostat. Podpis smlouvy je již dostatečně dlouho dobu znám, má k němu dojít 5. prosince. Toto datum potvrdil redakci SM i mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Radary jsou pořizovány systémem mezivládní dohody a tento tendr je ve své závěrečné fázi více než transparentní včetně komunikace ze strany ministerstva obrany.

V ostrém protikladu je naproti tomu další zakázka na nákup 12 víceúčelových vrtulníků za 14,6 miliard korun bez DPH, která je ještě větší než pořízení radarů MADR, a je řešena stejným způsobem jako radary z Izraele, tedy mezivládní dohodou. Nicméně celý nákup, který vláda schválila 12. 11., působí v tomto případě netransparentním dojmem, stejně jako i datum samotného podpisu. Vláda zadala ministru obrany podepsat smlouvu do dneška, tedy 29. listopadu. Nestalo se ovšem nic. K tomu navíc, ani ve výhledu očekávaných události ministerstva obrany taková událost nefiguruje.

Pokud se podíváme, jak je zakázka na nákup 12 víceúčelových vrtulníků ze strany ministerstva obrany komunikována, nelze než konstatovat, že je více než problematická. Nabízí se přirozeně otázka, proč ministerstvo obrany nesdělí přesné datum podpisu jako u radarů MADR.

Tiskový mluvčí Jan Pejšek sdělil redakci SM, že ,,u vrtulníků platí, že k podpisu dojde do konce roku 2019", nicméně neuvedl opět v kontrastu s izraelskými radiolokátory přesné datum. Přitom po všech peripetiích s nákupem vrtulníků, jichž jsme byli za poslední dobu svědky, by bylo namístě finální fázi zakázky na pořízení vrtulníků komunikovat transparentně a otevřeně jako u radarů MADR. Děje se však pravý opak. Ministerstvo obrany vzkazuje, že k podpisu dojde do konce roku, ale na to již zbývá jediný měsíc. Lze vznést pochyby, zda nebude smlouva nakonec podepsána v časech vánočních svátků, což nezní příliš pravděpodobně.

Na stole tak leží další, a možná ještě závažnější problém - nikdo si chce vytáhnout ,,Černého Petra", uvedenou smlouvu podepsat a vystavit se potenciálně trestnímu stíhání tak, jak jsme to viděli v případě bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové v souvislosti s nákupem letounů CASA? V jiném článku SM informoval, že italská zbrojovka Leonardo je stále připravena dodat své vrtulníky, a to za nesrovnatelně nižší cenu než americké stroje. V potaz musíme brát v této zakázce také hospodárné nakládání s majetkem státu, což se v případě amerického řešení jistě otázkou. Zásady hospodárného nakládání s majetkem státu v praxi znamenají, že veřejné prostředky jsou používány tak, aby docházelo k minimalizaci výdajů při respektování cílů projektu.

Uvidíme, jak se celý ,,příběh" vrtulníků a podpisu smlouvy bude odvíjet dál a jestli skončí tak ,,šťastně" jako v případě radarů MADR. SM bude o této kauze dál informovat.

 

 

 

Tagy článku