Útočná puška LA-15, klon známé AR-15, od české firmy LUVO nachází uplatnění při vyhánění ruských okupantů z Ukrajiny

Útočná puška LA-15, klon známé AR-15, od české firmy LUVO nachází uplatnění při vyhánění ruských okupantů z Ukrajiny
Autor fotografie: LUVO Prague / Public domain|Popisek: LU-15
12 / 02 / 2024, 06:30

Z Ukrajiny se pomalu stává babylon zbraní ve všech složkách armády. Na síti X jsme objevili málo známou českou LA-15 od firmy LUVO, poměrně modulární a moderní puška s puncem kvality z ČR.

Samonabíjecí útočné pušky jsou prakticky základem výzbroje všech armád po celém světě a vyrábí se jich neskutečné množství po celém světě. Tradiční a kvalitní česká výroba nezaostává. AR-15 a její klony jsou asi početně nejzastoupenější ruční pušky na světě, původně americká zbraň, jejíž původní licenci vlastní americký a nyní český Colt CZ Group

AR-15 je vzduchem chlazená puška, kterou americká armáda přijala jako později velmi slavnou M16 do své výzbroje v šedesátých letech. Je ovšem známo, že americké bojové jednotky s ní v podmínkách vietnamské džungle zpočátku nebyly příliš spokojené a velmi často upřednostňovaly ukořistěné sovětské pušky Kalašnikov především kvůli častému zasekávání americké zbraně. 

Hlavním cílem konstrukce AR-15 byla lehká, útočná zbraň s malorážními náboji, aby voják mohl nést více munice. Součástí konstrukčních snah byla i značná modulárnost tak, aby šel přidat granátomet, optika, tlumič a další atributy. O úspěšnosti modelu svědčí, že obrovské množství variant se používá dodnes po celém světě. Zbraň byla přímou nástupkyní M14, která ve srovnání s Ak-47 ve Vietnamu zcela propadla. 

Česká LA-15 má na hlavni kompenzátor s rychloupínáním pro tlumič. Na předpažbí se nachází dnes již zcela standardní systém pro upínání velkého množství zbraňových komponentů. Jistou specifičností je, že podél celé hlavně jsou otvory, které ihned odebírají plyny vzniklé po výstřelu a přispívají k tomu, že puška potřebuje méně čistit. Rám zbraně je z kovu a zásobníky jsou na 10, 20 nebo třicet nábojů ráže 7.62x35MM. Zbraň může mít teleskopickou nebo pevnou pažbu. 

 

Tagy článku