Útočná puška proti dronům? Britové cvičí s izraelskou technologií SMASH X4, která by mohla změnit podmínky boje

Útočná puška proti dronům? Britové cvičí s izraelskou technologií SMASH X4, která by mohla změnit podmínky boje
Autor fotografie: The British Army / Public domain|Popisek: Vojáci s puškami L85A3 a zaměřovači SMASH X4
07 / 03 / 2024, 08:00

Britská armáda ve světle podmínek boje v Gaze a na Ukrajině nadále pokračuje ve svém úsilí připravit své jednotky a vybavení pro boj s UAV. Na pěchotní útočnou pušku L85A3 nasadila izraelský zaměřovač L85A3 schopný propojit zbraň se systémy řízení mise. Zbraňový systém představuje průlom, ale současně výzvu pro boj s vojenskými drony.

V úterý 5. března zveřejnil bojový tým 16. letecké útočné brigády britských parašutistů na svém účtu na sociální síti X fotografie, na kterých jsou vidět vojáci cvičící sestřelování dronů puškou L85A3. Pro zaměření letících UAV jsou na útočných puškách připevněny systémy řízení palby SMASH X4 Smart Weapon Sight od izraelské společnosti SmartShooter. Britská armáda oznámila objednávku prvních 225 kusů zaměřovačů SMASH v hodnotě 4,6 milionu liber (136,4 milionů Kč) v červenci 2023 a dodávka byla uskutečněna do konce roku. 

Útočná puška L85A3 je modernizovanou verzí tradiční zbraně britské pěchoty, pušky L85A2, a její prototyp byl představen v roce 2016. Puška používá standardní náboje 5.56 x 45 mm NATO a podobá se americké Armalite AR-18. Klasické zásobníky zbraně mají kapacitu 30 ran, ale kadence střelby je asi 650 nábojů za minutu. Útočná puška může zasáhnout pohybující se cíl až do vzdálenosti 500 metrů. Díky optice SMASH X4 s automatickou detekcí a zaměřením dronu, je také nepříliš zkušený voják schopen rozpoznat letící UAV, sledovat jej a díky funkci fixace na cíl vyčkat na nejvhodnější okamžik pro zahájení palby. 

Podle údajů výrobce zaměřovač SMASH X4 může navíc také komunikovat se systémy řízení bojového pole, který integruje informace o stavu na bojišti z různých senzorů, vyhodnocuje je a následně doporučuje strategii. Tato technologie je naprosto přelomová, protože umožňuje zbrani se zaměřovačem přejímat informace z radarů a dalších větších senzorů, které významně zvyšují pravděpodobnost zachycení a včasného zneškodnění hrozby. Další významnou výhodou je také široká aplikovatelnost zaměřovače, který je podle informací výrobce možné umístit na široké množství palebných zbraní a modernizovaných pušek. 

Podle oficiálního vyjádření britské armády se její představitelé odhodlali k nákupu zaměřovačů ve světle podmínek boje na Ukrajině. Ty již více než dva roky ukazují, že budoucnost válčení se bude odvíjet od použití dronů, ale současně také existence systémů potřebných k jejich likvidaci. Britské námořnictvo se navíc již několik měsíců v oblasti Rudého moře potýká s útoky húsijských dronů, proti kterým využívá vlajková loď flotily, torpédoborec HMS Diamond, velmi efektivní avšak drahé přesné střely Aster odpalované ze systému Sea Viper. Více o boji britského námořnictva s drony naleznete v tomto textu. Britská armáda v současnosti proti dronům vyvíjí také laserové dělo DragonFire, o kterém jsme vás informovali zde

 

Optika SMASH X4 je více než účinná proti FPV dronům

 

Systém řízení palby je podle izraelského výrobce schopen zaznamenat a pomocí připojené zbraně následně zneškodnit všechny drony spadající do třídy 1 UAS podle klasifikace NATO. Tyto informace dále potvrzují příslušníci britské a německé armády, které zařízení SMASH X4 nyní používají. Do kategorie 1 UAS spadají všechny malé, mini a micro drony, které mají méně než 150 kg. Sem spadají ručně odpalované UAV, ale také FPV drony, které mohou vykonávat mise až do výšky 1 500 metrů a vzdálenosti 50 km od operativce. 

Tuto klasifikaci splňují kupříkladu americký průzkumný dron Scan Eagle, izraelský Skylark vypouštěný z rukou nebo kapesní UAV Black Widow od společnosti DARPA vážící pouze 60 g. Pokud se však podíváme na jeden z nejčastěji používaných ruských dronů na ukrajinském bojišti, kopii íránského UAV Šáhid-136 označovanou jako Geran-2, kombinace systému řízení palby SMASH X4 v kombinaci s útočnou puškou L85A3 by pro jeho zneškodnění pravděpodobně nestačilo. O ruských dronech Geran-2 používaných na Ukrajině se můžete dočíst zde

Ruský dron Geran-2

Geran sice váží přibližně 150 kg, ale s vysoce výbušnou hlavicí jeho hmotnost přesahuje 200 kg. Útočná puška s izraelským zaměřovacím systémem je proto více než dostačující na menší, především civilní a komerční drony s případnou FPV technologií, které nesou munici v podobě granátů. Tento typ zbraně si však pravděpodobně již nedokáže poradit s rychlejšími a těžšími vojenskými drony s desítkami kilogramů munice. Pokud by se proto Rusové rozhodli podobnou technologii používat proti ukrajinským FPV dronům, byla by pravděpodobně velmi efektivní. Stejnou možnost zneškodnit Gerany-2 letící v houfech by již neměly ukrajinské obranné složky.

Jelikož jsou na ukrajinském bojišti však i z ruské strany stále používány především malé FPV drony, o kterých se můžete více dozvědět v tomto článku, tato technologie by byla také pro ukrajinské jednotky stále velmi přínosná. Také ukrajina vyvíjí těžší vojenské drony, o kterých se můžete dočíst v tomto textu. To však neznamená, že by do budoucna nemohlo dojít k zásadnímu vylepšení zaměřovače a možnosti jeho implementace na zbraň o větším kalibru. S vývojem dronů totiž jde ruku v ruce také vývoj  zbraňových systémů určených pro jejich likvidaci. V případě útočné pušky L85A3 se zaměřovačem SMASH X4 je proto zásadní především propojitelnost zbraně se systémy řízení mise, které významně mění podmínky boje.   

Tagy článku