Co znamená ukrajinský útok na tisíc kilometrů vzdálený Kaspijsk

Co znamená ukrajinský útok na tisíc kilometrů vzdálený Kaspijsk
Autor fotografie: yetdark / Flickr|Popisek: Třída Gepard
08 / 11 / 2024, 11:45

Kvantitativně se zvyšuje počet ukrajinských útoků na území Ruska a také se zvětšuje vzdálenost, kam dosáhnou UAV bránící se země. Ruské Gepardy to poznali na vlastní kůži.

Forbes píše, že ve chvílích, kdy se Američané probouzeli se zprávou o vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách, nejméně jeden ukrajinský UAV naložený výbušninami zasáhl lodě ruské Kaspické flotily v Dagestánu. Událost se odehrála v přístavu Kaspijsk, který je vzdálený tisíc kilometrů od fronty na Ukrajině. Americký deník uvádí poškození nejméně tří lodí. Dvou fregat třídy Gepard a menší korvety Bujan. Plavidla tvoří až třetinu síly celé Kaspické flotily. Polský WPtech zmiňuje zasažení raketové korvety Projekt 1234. Přestože zásah neovlivní přímo dění na Ukrajině, má značný význam. 

Relativně moderní třída Gepard

 

Kyjev Independent potvrzuje slova Forbesu a přímo píše o fregatách Dagestán a Tatarstán. Video ze zásahu lze shlédnout na níže přiloženém videu z Youtube. Zajímavé je, že se prakticky jedná o model letadla. Příliš UAV nepřipomíná. Mělo by se jednat o Aeroprakt A-22 provozovaný ukrajinským zpravodajským ředitelstvím. Nejedná se o nejvzdálenější zásah A-22. V květnu zasáhl UAV ropnou rafinerii ve městě Salavat vzdálenou 1 150 kilometr od frontové linie. Mimochodem v souvislosti s tím, že ruským ropným rafinériím dochází náhradní díly ze západu, tyto množící se útoky Ukrajinců jsou stále větší problém.

Zasažené fregaty třídy Gepard patří podle Naval Technology mezo to modernější, čím ruská flotila disponuje, byť primárně byly určeny na export. Třída má celkovou délku 102 m, šířku 13 m a ponor 5,3 m. Výtlak plavidla je 1 930  tun. To je přesně o klasifikaci Rusů, na západě by to v podstatě nebyla ani korveta. Gepardy nesou námořní vrtulník Ka-28 nebo Ka-31 Helix. Trup, vyrobený z nízkolegované oceli, je rozdělen do deseti vodotěsných oddílů. V horní nástavbě je použita slitina hliníku a hořčíku. Loď je navržena tak, aby zůstala na hladině, i když jsou zaplaveny dvě komory vedle sebe. 

Třída Gepard je vyzbrojena raketovým systémem Uran-E odpalujícím protilodní střely Kh-35E. Kh-35E může ničit motorové torpédové a dělové čluny a hladinové lodě o výtlaku až 5 000 tun. Protivzdušnou obranu zajišťuje systém Palma vybavený protiletadlovými raketami Sosna-R a systémem řízení palby malorážných nebo středorážných děl 3V-89. Palma chrání loď před protilodními střelami s plochou dráhou letu a řízenými leteckými pumami. Systém může být nasazen proti letadlům s pevnými a rotačními křídly, menším plavidlům a pozemním cílům. Lodě by navíc měly i střely s plochou dráhou letu Kalibr. Takže se jedná o velmi univerzální plavidla. 

Vietnamská fregata třídy Gepard

Putin si nemůže být jistý vůbec nikde 

 

Detekce třídy Gepard zahrnuje povrchový a vzdušný vyhledávací radar Cross Dome a radar pro řízení palby Pop Group SA-N-4. Sada sonarů Zarnitsa integruje sonar MF namontovaný na trupu a sonar s proměnnou hloubkou (VDS). Protiponorkový boj zahrnuje  dva dvojité torpédomety ráže 533 mm odpalující protiponorková torpéda a dvanáctihlavňový protiponorkový odpalovač RBU-6000. Lodě mají systémy elektronického boje, řadu senzorů a detekci laserového zaměření. Na moři bez doplnění zásob vydrží dvacet dní a jejich dosah 7 000 kilometrů s maximální rychlostí 29 uzlů. 

V souvislosti s nejistotou ohledně Trumpovy podpory bránící se Ukrajině, se jedná o další velmi významnou záležitost ze strany Ukrajinců. Ti nadále nemohou používat SCALP-EG, ATACMS nebo Storm Shadow na ruském území a jejich snaha zasahovat Kreml na citlivých místech se nejvíce projevuje právě ve formě bezpilotních prostředků (UAV).  Byť tedy Kyjev již avizoval výrobu vlastní balistické rakety Palanycja, která má mít podle Trench Art dolet přes šest set kilometrů. V každém případě se jedná o další významný útok Kyjeva, který přenáší válku na agresorovo území hluboko v týlu. A také signál, že se Ukrajina hodlá bránit a získat zpět své území za vysokou cenu. Útoky na vojenská letiště s Su-34 a Su-25 na území Ruska se už skoro nepočítají. Schopnost Ukrajiny zasahovat vzdálené cíle pomalu roste a Putin si nemůže být jistý, kde přijde další úder. Pro jeho image vůdce a válečníka nic dobrého z vnitropolitického hlediska.  

Tagy článku

-->