Autor fotografie: PH2 Tracy Lee Didas, U.S. Navy https://commons.wikimedia.org/wiki/File:USS_Abraham_Lincoln_(CVN-72)_underway_in_the_Pacific_Ocean_on_1_June_1991_(6475473).jpg|Popisek: USS Abraham Lincoln
Před pár dny došlo k několika útokům na obchodní lodě a tankery u pobřeží Saúdské Arábie. Stalo se tak krátce po té, kdy USA vydaly varování, že lodě u Hormuzského průlivu se mohou stát terčem útoků Íránu nebo jeho spojenců.
Zrekapitulujeme si tok událostí posledních dní. Minulý týden nařídily Spojené státy přesunout do oblasti letadlovou loď USS Abraham Lincoln a bombardéry B-52. Následně začaly USA stahovat své pracovníky z Iráku a do tisku unikla zpráva o možném nasazení až 120 000 vojáků do oblasti Středního a Blízkého východu. A současně USA vydávají varování o možném napadení lodí v Hormuzském průlivu. Krátce na to dojde skutečně k několika útokům na obchodní lodě a tankery. Podle informací byly lodě poškozeny, ale nedošlo ani k jejich potopení, ani k únikům ropy. O tom, jak byly poškozeny, jsem žádné informace nenašel, „pouze vážné poškození“.
Nejsem žádný analytik, ale i při pouhém zamyšlení selským rozumem se mi ten útok na lodi zdá zvláštní. Proč by to Irán dělal? Dobře ví, jak je situace vypjatá a jakýkoliv krok tohoto typu by mohl vyprovokovat vojenskou akci. A o to Irán stojí asi těžko. Když už by ten útok provedl, tak proč tak diletantsky? Žádné potopení lodě, žádný unik ropy. Myslím, že Iránci moc dobře vědí, jak poslat loď ke dnu, a když už by se tak rozhodli, tak to udělají pořádně.
V souvislosti s vývojem situace na Středním východě mi celý útok na lodě v Hormuzském průlivu připadá jako ,,americké Gliwice“ (přepadení vysílačky v Gliwicích byla německá operace pod falešnou vlajkou, která měla doložit polskou agresi vůči Německu a před světem ospravedlnit útok na Polsko). A trochu mi to připomíná situaci před útokem na Irák v roce 2003, kdy také USA vykřikovali o Saddámových zbraních hromadného ničení a ve finále se nenašlo nic. Saddáma sesadili a Irák roze….. takovým způsobem, že i dnes 16 let po invazi je země nestabilní a nebezpečná.
Dalším paradoxem je i to, že Trump se již několik měsíců snaží o stažení pár set amerických vojáků ze Sýrie. Tito vojácí mají za úkol podporovat Syrské demokratické síly (SDF), ale jejich hlavní význam spočívá v tom, že tato malá skupina stojí jako barikáda proti turecké invazi na kurdské území v Sýrii. Trump toto stažení odůvodňuje hlavně tím, že svým voličům slíbil, jak přivede americké vojáky z války domů. Nyní se ale chystá tento ,,pidikontingent“ nahradit statisícovou armádou a pár set kilometrů na východ.
Každopádně bude zajímavé sledovat vývoj v oblasti a můžeme jenom doufat, že se USA nerozhodnou „exportovat demokracii do další země“. I když o export demokracie rozhodně nejde a o íránský jaderný program asi taky ne. Ovšem to, že Čína je největším odběratelem ropy z Iránu a omezení nebo přerušení těchto dodávek by mohlo poškodit čínský průmysl, to už by mohlo být lákadlem.
Autor: Lumír Němec
Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce