V extrémně chladných podmínkách ve Švédsku proběhly testy obrněného vozidla Ajax

V extrémně chladných podmínkách ve Švédsku proběhly testy obrněného vozidla Ajax
Popisek: vozidlo Ajax
17 / 04 / 2019, 14:00

Ajax, nové obrněné bojové vozidlo britské armády, bylo ve Švédsku otestováno v extrémních chladných podmínkách. Podle britského ministerstva obrany bylo potřeba potvrdit, že je vozidlo schopné odolávat náročným klimatickým podmínkám v různém prostředí. Proto byl Ajax podroben sérii zkoušek v uměle řízených klimatických komorách.

V komorových testech byly prověřeny individuálně všechny požadavky včetně aspektů mobility, elektronických systémů ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition a Reconnaissance) a byly provedeny i střelecké testy výzbroje.

ajax2

Podle informací společnosti General Dynamics – UK v loňském roce věž Ajaxu uspěla ve zkouškách kanonu ráže 40 mm i kulometu ráže 7,62 mm s ostrou municí ve West Walesu, kde byly prováděny střelby ze statické pozice na pohyblivé cíle. Testy střelby na pohyblivý cíl budou pokračovat i během několika příštích měsíců. Díky testům s posádkou společnost získala i data pro podporu procesu certifikace posádek, hodnocení bezpečnosti a způsobilosti platformy Ajax pro provoz s vojenským personálem.

ajax1

Ajax je vyvinutý z obrněného bojového vozidla ASCOD II, který používají španělské a rakouské ozbrojené síly. Původně byla tato obrněná platforma vyvinuta společnostmi Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug a Santa Barbara Siystemas. Obě tyto společnosti se na počátku devadesátých let staly součástí General Dynamics European Land Systems (GDELS). V roce 2010 britská vláda vybrala nabídku společnosti General Dynamics – UK, patřící rovněž do GDELS, postavenou na základě vozidla ASCOD II jako vítěze v rámci programu FRES (Future Rapid Effect System), která tak porazila konkurenční projekt společnosti BAE Systems s bojovým vozidlem CV90. Vozidla rodiny Ajax budou vyráběna v řadě variant, přičemž první testovací vozidla britská armáda získala už v roce 2017. Dodávky vozidel pro britské ozbrojené síly v definitivní sériové podobě budou zahájeny už v tomto roce.

Tagy článku