V Kremlu praskají smíchy, britská Royal Navy se vrací k dělové výzbroji

V Kremlu praskají smíchy, britská Royal Navy se vrací k dělové výzbroji
Autor fotografie: George Rex (CC BY-SA 2.0)|Popisek: HMS Belfast - dojde k jeho reaktivaci?
18 / 11 / 2016, 09:45

Válečné lodě Royal Navy budou po nějakou dobu spoléhat pouze na dělovou výzbroj, protože proti-lodní střely Harpoon budou v rámci úspor vyřazeny. Bez náhrady...

Střely Harpoon zmizí z válečných fregat a torpédoborců královského námořnictva v roce 2018 bez náhrady , stejně tak zmizí na dva roky proti-lodní střely z helikoptér.

Toto rozhodnutí je jako "kdyby se Nelson rozhodl vrátit se od děl k mušketám" a podle seniorního důstojníka se britské lodi nebudou schopny v takovém stavu k ruským a čínským lodím ani přiblížit.

HMS Daring

Střely Harpoon zmizí z výzbroje na 10 let! Lodě tak zůstanou vyzbrojeny ve většině případů pouze jedním dělem BAE 4.5 " MK 8, což je dost chabá výzbroj na jakoukoliv konfrontaci s loděmi Ruska nebo Číny.

Dojde tedy k reaktivaci lodi HMS Belfast z 2. světové války? Ta má alespoň 12 děl ráže 6", tedy 152,4 mm. (pozn.redakce)

Vrtulníky na tom budou o něco líp, střely Sea Skua budou nahrazeny novými Sea Venom na konci roku 2020. Vrtulníky jsou ale navíc mnohem náchylnější na počasí a sestřelení. Navíc Sea Venomy budou mít menší dosah než vyřazovaný Harpoon.

Zdroj z námořnictva řekl: "Ztratíme zcela naši schopnost útočit střelami na 2 roky. Pořád sice máme děla, ale jejich dostřel je okolo 17 mil a Harpoony měly 80 mil."

Admirál Chris Parry řekl: "Je to významný nedostatek ve schopnostech a vláda je nezodpovědná. Jen to ukazuje, že naše válečné lodě jsou určeny do výlohy a nikoli pro boj."

Lord West of Spithead, bývalý První námořní lord řekl: "Je to jen další příklad, kde nedostatek peněz činí stát méně bezpečný. Tuto mezeru bez raket budeme mít několik let. No, to je v pořádku, pokud ale nemáte během této doby v úmyslu s nikým bojovat."

RAF, tedy Královské letectvo již dlouho žádné vlastní proti-lodní střely nemá.

Zdroj: Telegraph.co.uk

 

Tagy článku