Autor fotografie: REGI Base I.
SM pořídil rozhovor se zakladatelem Nadačního fondu REGI Base I. Hynkem Čechem, který pomáhá válečným veteránům v jejich těžkém údělu. Nadační fond vozí také zraněné ukrajinské vojáky do ČR na zotavení. Jaké potřeby válečných veteránů Nadační fond řeší nejčastěji a jsou podle Čecha váleční veteráni dostatečně oceněni společností? Více se dozvíte v našem rozhovoru.
Pane Čechu, kdy u Vás uzrála myšlenka v založení Nadačního fondu REGI Base I.?
Bylo to spontánní rozhodnutí v roce 2011 po návštěvě těžce zraněného válečného veterána z Afghánistánu Regiho u něj doma v bytě ve Stodůlkách. Utrpěl těžké poranění mozku a jelikož jsem disponoval znalostmi mezinárodního rozsahu v oblasti následné rehabilitační péče pacientů s poškozením mozku, bylo rozhodnutí rychlé a bez zaváhání. Prostě využít mé osobní zkušenosti ve prospěch našeho zraněného vojáka. Rád bych tímto upozornil na novou knihu s názvem REGI, kterou napsal spisovatel Libor Adam a vydalo ji nakladatelství Národní institut pro obranu a bezpečnost, kde jsme měli tu čest přispět svými zkušenostmi s našim prvním klientem Regim.
Jak si Nadační fond zajišťuje financování na svou činnost?
Od založení 2011 jsme nedostali ani korunu od státu nebo Evropské únie. Veškeré prostředky získáváme prostřednictvím sbírek, ale hlavně díky partnerům, kteří pečlivě sledují naši činnost a rádi podpoří konkrétní pomůcku nebo aktivitu ve prospěch těch, kteří za nás sloužili.
Rozvíjí Nadační fond také zahraniční spolupráci?
Ano. Velmi intenzivně už od samého založení. Není tajemstvím, že první cesta ihned po založení směřovala se zraněným vojákem Regim do Oděsy ke specialistovi, neurologovi v místní nemocnici prof. Aksojonevovi. V současnosti máme pobočku na Ukrajině a před 2 lety jsme otevřeli pobočku v Tbilisi v Gruzii, odkud jsme přivezli první 2 zraněné vojáky za války v Osetii. Letos jsme otevřeli Nadáciu REGI BASE na Slovensku a do konce roku bychom rádi otevřeli pobočku v USA a dalších státech. Probíhají intenzivní jednání s našimi lokálními partnery.
Nadační fond pomáhá válečným veteránům. Jakou konkrétní podobu má tato pomoc?
V 99% procentech případů se jedná o tzv. terciální péči. To znamená, že zraněný veterán nebo spíše jeho rodina vyzkoušela veškerou dostupnou zdravotní péči a rehabilitační péči v ČR a zjistila, že není nikdo schopen nebo někdy i ochoten veteránovi pomoci. V tom okamžiku se obracejí na nás s žádosti, jestli náhodou nevíme, co by mohli pro svého zraněného rodinného příslušníka ještě udělat. REGI BASE v současnosti disponuje velmi kvalitními informacemi a znalostmi, co a kde je dostupné nejen v ČR, ale i v zahraničí. Jako jeden z nejlepších příkladů mohu uvést převoz zraněného válečného veterána, desátníka Brychty vojenským speciálem na vyšetření do Florida Hospital v Orlandu v USA k panu dr. Coleovi, který je špičkou v oborou chirurgie střelných zranění dolních končetin. Cesty se zúčastnil i ošetřující lékař z UVN, který desátníka Brychtu několikrát operoval a mohl se tak osobně setkat se světovou kapacitou v jeho oboru. Setkání bylo úspěšné a následně se pomohlo desátníka Brychtu vrátit zpět do normálního života. Letos už podruhé absolvuje náročnou soutěž 1000 mil po ČR na speciálním kole, které mu REGI BASE zakoupila.
Přílet dvou zraněných vojáků z Ukrajiny (Foto: REGI Base I.)
Jaké potřeby válečných veteránů řešíte nejčastěji?
Většinou je to umístění do beznadějně obsazených rehabilitačních ústavů, nákup speciálních kompenzačních pomůcek, které nepropláci pojištovna, vyhledáváme vice informací, které potřebují ke svému zranění, organizujeme vyšetření u odborníků u nás nebo v zahraničí. Opět jako příklad mohu uvést dvoudenní cestu do Cambridge ve Velké Británii, kde si jeden z našich zraněných válečných veteránů mohl vyzkoušet nejmodernějšího rehabilitačního robota EXOSKELETON od americké společnosti Bionix. Následně jsme pak tento přístroj za bezmála 5 milionů korun nakoupili pro jeho účely.
Jak se změnila z Vašeho pohledu péče o válečné veterány za posledních 10, 20 let?
Je pomoc o válečné veterány ze strany státu dostatečná? Je vidět, že za těch 12 let se hodně zlepšilo i ze strany armády ČR. REGI BASE bylo hodně vidět, jak konkrétně pomáhá a nemá prakticky žádné hranice nebo omezení. Roku 2015 byl založen AČR fond solidarity, ktery začal pomáhat např. rodinám zabitých vojáků. Prostě každá pomoc se počítá a jsme rádi, že vznikají další spolky nebo sdružení, které mají za cíl pomoc našim novodobým válečným veteránům.
Vozíte do ČR na rehabilitaci a léčbu zraněné ukrajinské vojáky. Jsou pro ně zajištěny dostatečné kapacity?
Už v roce 2018 jsme vládním speciálem Challenger přivezli z vojenské části letiště Borispol v Kyjevě první dva zraněné vojáky na Donbase. Kapacity máme zajištěné u několika smluvních rehabilitačních ústavů v ČR. Tento týden se do vlasti zpět vrátilo devět zraněných vojáků, kteří byli na rehabilitačním pobytu na severu Moravy.
Zcela vpravo zraněný desátník Brychta ve Florida Hospital v Orlandu v USA (Foto: REGI Base I.)
Jsou podle Vás váleční veteráni dostatečně oceňováni společností, nebo se na ně ve víru všedních povinností tak trochu zapomíná?
Domnívám se, že na rozdíl od oceňování amerických válečných veteránů máme ještě co dohánět, a je stále velký prostor zlepšit oceňování veteránů. Ale chápeme, že pro velkou část veřejnosti jsou v současnosti naši váleční veteráni jen ,,žoldáci", kteří si jeli na mise vydělat tisíce dolarů. Bohužel to je také realita, s kterou se setkáváme.
Jaké projekty nyní u Vás momentálně běží a jaké chystáte?
V současnosti stale poskytujeme péči několika rodinám zraněných válečných veteránů. Koncem měsíce např. budeme kupovat elektrický vozík pro zraněného syna válečného veterána, výsadkáře z legendární Chrudimi, který ve svých 19 letech utrpěl úraz hlavy a po téměř 10 měsících v nemocnici se zlepšuje a v září nastoupí zpět do školy, jejíž studium musel logicky přerušit. Velký projekt chystáme s naším ukrajinským partnerem, který tento týden vykoupil pozemky bývalého dětského tábora v Čerkasské oblasti přímo u řeky Dněpr a má zájem postavit neurorehabilitační kliniku pro jejich zraněné válečné veterány. Minulý týden přijel jejich zástupce podepsat do našeho komunitního centra smlouvu o spolupráci a realizaci tohoto projektu. REGI BASE poskytne experty jak z řad architektů, tak i lékařů nebo rehabilitačních specialistů. Všichni s nadějí čekají na ukončení konfliktu, abychom mohli začít s výstavbou.
Zastavme se ještě u Ukrajiny. Jsou Ukrajinci podle Vás schopní osvobodit všechna území zabrané ruskými okupanty a následně i udržet pod svou kontrolou?
Na tento dotaz si opravdu netroufám odpovědět. Nejsem voják, a když sleduji zprávy, tak je někdy vidět, že propaganda funguje z obou stran konfliktu. Já i moji kolegové v REGI BASE si nejvíce přejeme, aby se válka co nejdříve ukončila a neumírali, nebo nebylo stále více a více zraněných vojáků. Naše práce je až řešení důsledků tohoto konfliktu, a proto si přejeme jeho zastavení v co nejkratší době tak, abychom mohli realizovat novou kliniku přímo Ukrajině s našimi partnery, kteří si nás vybrali pro dlouhodobou spolupráci.