V Rusku byl položen kýl arktické hlídkové lodi Ivan Dmitrijevič Papanin

V Rusku byl položen kýl arktické hlídkové lodi Ivan Dmitrijevič Papanin
Autor fotografie: Ruské ministerstvo obrany|Popisek: Vizualizace lodi Projekt 23550
02 / 05 / 2017, 09:30

V loděnicích ruské admirality v Petrohradu byl položen kýl speciální hlídkové lodi Projekt 23550, která bude schopná fungoval v arktických oblastech, díky unikátním schopnostem lámat led jako ledoborec.

"Dnešek je zvláštní den pro námořnictvo a vojenské loděnice. Dnešek je dnem zrození lodi, která je navržena tak, aby chránila naše arktické oblasti. Hlídková loď do ledových oblastí bude postavena na rozkaz ruského ministra obrany k výkonu ochrany zájmů této země v arktické strategické oblasti,“ řekl 19. dubna 2017 velící admirál ruského námořnictva Vladimir Koroljov a dodal, že práce na druhé lodi této třídy budou brzy zahájeny. Druhá loď bude pojmenována po polárníkovi Nikolaji Zubovovi.

Zbraňové vybavení druhé lodi se bude lišit od vedoucí lodi třídy Projekt 23550, u které nebyla zatím výzbroj přesně stanovena. Důležitým prvkem ale bude schopnost nést ozbrojené vrtulníky, dodal Koroljov.

Na základě oficiálního obrázku ministerstva obrany je ale možné předpokládat, že korveta bude vybavena dělem ráže 100 mm A-190 nebo 57 mm A-220M Burestevnik, a pravděpodobně dvěma odpalovacími kontejnery na střely Kalibr a protiponorkovým vrtulníkem Kamov Ka-27PS.

Výtlak lodi bude 8 500 tun, délka 110, šířka 20 a ponor 6 metrů. Maximální rychlost 16 uzlů.

Dodání lodi Ivan Dmitrijevič Papanin je plánováno na konci roku 2020 nebo na začátku 2021. Loď je založena pouze na ruských technologiích. Stavba druhé korvety do arktických oblastí začne na konci roku 2017 nebo na začátku roku 2018.

Vývoj univerzální hlídkové lodi byl oznámen v dubnu 2015. V té době tehdejší velitel námořnictva, admirál Viktor Chirkov řekl, že ruské námořní síly působící v Arktidě budou mít k dispozici univerzální loď, schopnou dělat tři funkce najednou - ledoborec, vlečnou a hlídkovou loď. Nová loď bude mít také možnost pracovat v nepříznivém elektromagnetickém prostředí a prolomí led o síle až 1,7 metru.

V květnu 2016 ruské námořnictvo objednalo první dvě lodě v rámci obranných zakázek do roku 2020.

Zdroj: Navy Recognition

Tagy článku