V Rusku postaví tři monstrózní jaderné ledoborce třídy Lídr

V Rusku postaví tři monstrózní jaderné ledoborce třídy Lídr
14 / 10 / 2018, 09:00

V Rusku budou postaveny tři nové projekty atomového ledoborce 10510 Lídr, otázka finanční podpory pro výstavbu byla vyřešena, řekl místopředseda vlády Jurij Borisov novinářům v půlce září před zahájením jednání rusko-indické mezivládní komise.

"Celkově budou postaveny tři takové ledoborce," řekl Borisov. Pokud jde o výstavbu projektu, místopředseda vlády řekl, že "problém s jeho financováním byl vyřešen."

Borisov poznamenal, že výstavba nových atomových ledoborců bude probíhat ve spolupráci s ruskými staviteli loďařského komplexu "Zvezda", včetně pobaltských loděnic v Petrohradě, kde se budují tři univerzální jaderné ledoborce Projekt 22220.

psali jsme: VIDEO: Japonsko spustilo na vodu nový torpédoborec třídy 27DDG s raketou SM-3

Nové jaderné lodě Projekt 10510 Lídr jsou koncipovány jako nejvýkonnější ledoborce na světě, výkon reaktoru bude 120 MW. Technický projekt vznikl v roce 2017 a s dokončením výstavby se počítá v letech 2024-2025.  První zmínka o monstrózním ledoborci o délce 209 metrů se objevila v roce 2015 na serveru The Barents Observer.

Hlavním úkolem nových jaderných lodí by mělo být zajištění celoroční plavby po severní námořní cestě a výprav do Arktidy.

Tato zpráva určitě nepotěší USA, kde obavy z aktivit Ruska v Arktidě vzrostly poté, co Moskva předložila 5. srpna 2015 nárok na 463 000 čtverečních mil arktického mořského šelfu komisi OSN. Arktida má odhadem asi 25 procent světových nevyužitých ložisek ropy a plynu. USA, Rusko, Kanada se snaží získat velké části tohoto regionu.

Psali jsme: Rusko si nárokuje vlastnictví Severního pólu

Administrativa bývalého prezidenta Obamy uznala, že loďstvo ledoboreců Pobřežní stráž USA je neadekvátní na zvládnutí možné výzvy z Moskvy. 

V současné době totiž mají USA jen dva funkční ledoborce, ve srovnání s ruskými 41 a dalšími 8 ve výstavbě, kdy některé budou i ozbrojené jako například Projekt 23550.

Ledoborec

Zdroj: RIA, FoxNews

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace