V Severodvinsku spustili na vodu za účasti Putina největší ponorku na světě, jaderného obra Belgorod

V Severodvinsku spustili na vodu za účasti Putina největší ponorku na světě, jaderného obra Belgorod
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Belgorod
24 / 04 / 2019, 09:15

Ponorka „Belgorod“ ruské Severní flotily pro arktické vody je největší ponorkou na světě, je dokonce o 11 metrů delší než obři třídy Typhoon. Nese označení Projekt 09852.

Trup Belgorodu je založen na nedokončeném trupu ponorky třídy Oscar-II, který byl založen v loděnici Sevmash v Severodvinsku v roce 1992, tedy třídě ve které byl i Kursk, který se potopil v Barentsově moři v srpnu 2000.

Původní trup třídy Oscar II je mnohem širší než u většiny jiných ponorek, protože řízené střely byly po stranách ponorky. Díky odstranění raket, se má za to, že mohou být naloženy větší objekty pro podvodní operace, jako střední ponorka Lošaryk, nebo šest jaderných torpéd Poseidon. Belgorod je poháněn dvěma jadernými reaktory.

Ponorka narostla o téměř 30 metrů, i díky přidání speciálních zařízení, včetně tlakové komory pro potápěče k opuštění lodi na širém moři. Z paluby Belgorodu mohou operovat i bezpilotní autonomní prostředky. Trup ponorky je prodloužen ze 154 metrů normální délky třídy Oscar-II na 184 metrů. To je 11 metrů více, než u ponorek Typhoon postavených v 80. letech minulého století pro sovětské námořnictvo.

Vladimír Putin poprvé hovořil o vývoji podvodních plavidlech tohoto typu ve zprávě pro Federální shromáždění v roce 2015. Podle ruského prezidenta může být stroj vybaven konvenční i jadernou municí, která umožňuje zasáhnout skupiny letadlových lodí, pobřežní opevnění a infrastrukturu.

Podle zpráv na sociálních sítích bylo fotografování nové ponorky během ceremoniálu přísně regulováno.

Zdroj: Kuryer, Twitter

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace