V tendru na BVP se nesmí dělat nevratné kroky. Chci audit celého nákupu. Státní VOP nebude efektivní, říká poslanec Krejza

V tendru na BVP se nesmí dělat nevratné kroky. Chci audit celého nákupu. Státní VOP nebude efektivní, říká poslanec Krejza
Autor fotografie: Foto: redakce|Popisek: Karel Krejza
16 / 03 / 2021, 18:45

V souvislosti s konáním zítřejšího jednání Výboru pro obranu, který se bude zabývat stavem zakázky na nákup nových bojových vozidel pěchoty, jsme oslovili jeho člena Karla Krejzu (ODS) a zeptali se ho na několik otázek. Krejza například považuje za riziko, že ministerstvo obrany naplánovalo podpis smlouvy s vybraným dodavatelem na období ,,politického bezvládí".

Považujete za riziko, že ministerstvo obrany naplánovalo možný podpis smlouvy právě na období, kdy bude panovat „politické bezvládí“?

Ano, určitě jde o riziko. Ministerstvo tu zakázku připravuje několik let a směřovat podpis do období okolo voleb je chyba. Česká republika potřebuje transparentní armádní nákupy. Rozhodně nesmí dojít k situaci, kdy to podepisuje ministr v demisi nebo vláda bez důvěry.

Myslíte si, že by měl ministr Metnar o zakázce rozhodnout nezvratně již nyní, nebo přenechat rozhodnutí o finálních parametrech nákupu nových BVP na novou vládu?

Rozhodně se nesmí činit nějaké závazné kroky. Mohlo by to vytvářet prostor pro arbitráže a soudy. Nemám důvěry k tomu, že ministerstvo ten projekt technicky zvládá. Vždyť nevysoutěžilo ani právní kancelář, která měla proces řídit. Celý proces musí projít důkladným auditem. Chci znát i stanoviska ostatních orgánů státní správy, jestli je tendr v pořádku. Vzpomeňme, jak je na tom nyní nákup vrtulníků. Pokuta od ÚOHS, vyšetřování evropskou komisí. Taková situace se nemůže opakovat.

Klíčovou roli v rámci zakázky má sehrát VOP CZ. Tato firma je přitom již řadu let v ekonomické ztrátě. Myslíte, že zde je riziko, že by si skrz zakázku na BVP tento podnik dotoval svůj ostatní provoz a zakázku na BVP to mohlo prodražit?

Role státního podniku se mi nelíbí. Je zřejmé, že je dlouhodobě v hospodářských problémech a také pochybuji o jeho schopnosti technologicky a personálně řídit tak obrovskou zakázku. VOP dostalo na starost modernizaci tanků a vnímám, že jde spíše o provozní dotaci než o standardní zakázku. VOP se dnes primárně ani vojenským technologiím nevěnuje.

Státní podnik nebude nikdy hospodařit tak efektivně jako podnik soukromý. Proto bych i hledal řešení ve spolupráci státu a soukromých firem. Zapojení státního podniku by zakázku prodražilo.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace