V turecko-řeckém konfliktu přituhuje. Řecko nakoupí 18 letounů Rafale, 4 fregaty a další vybavení

V turecko-řeckém konfliktu přituhuje. Řecko nakoupí 18 letounů Rafale, 4 fregaty a další vybavení
Autor fotografie: flickr.com (public domain)
15 / 09 / 2020, 13:00

Rostoucí napětí mezi Řeckem a Tureckem má viditelné důsledky. Řecko se rozhodlo pořídit si vojenské vybavení od Francie - 18 letounů Dassault Rafale, čtyři fregaty a další materiál.

Jednu z hlavních roznětek napětí představuje turecký průzkum ropných ložisek a dalších zdrojů ve východním Středomoří, na které si činí nárok i Řecko. Současně Řecko prohlásilo, že v tomto teritoriu provádí Ankara konfrontační politiku. Východ Středozemního moře část je dlouhodobě jakýmsi neuralgickým bodem sporu, a proto zde Francie, řecký spojenec v rámci NATO, k značné nelibosti tureckého prezidenta zvýšila svou vojenskou přítomnost.

Francouzský prezident Emmanuel Macron odsoudil vládu tureckého prezidenta Recepa Erdogana a prohlásil, že se chová nepřijatelně. Turecko naopak obviňuje Řecko z toho, že se snaží pro sebe získat neúměrně velký podíl zmíněných zdrojů v daném teritoriu.

Zvýšení napětí pociťuje i samo Řecko, které se rozhodlo v této situaci jednat a nakoupí právě od Francie vojenské vybavení, které zahrnuje 18 víceúčelových stíhacích letounů Dassault Rafale a 4 fregaty. Letouny Rafale pak mají v řeckém letectvu nahradit stárnoucí stroje Mirage 2000. Řecko má také v plánu nakoupit nové protitankové zbraně, torpéda, naváděné rakety a do armády chce přijmout během 5 příštích let 15 000 nových rekrutů.

,,Přišel čas posílit naše ozbrojené síly..., tyto iniciativy utvoří silný program, které se stanou národním štítem," prohlásil v sobotu řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Na druhé straně se dá očekávat, že i řecká iniciativa nezůstane bez odezvy a Ankara na ni bude reagovat, což pravděpodobně ještě více zvýší napětí v problematickém regionu.

 

Zdroj: apnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace