V únoru a březnu přes ČR projede zřejmě největší americký konvoj za poslední roky

V únoru a březnu přes ČR projede zřejmě největší americký konvoj za poslední roky
Autor: Markus Rauchenberger, Wikimedia Coomons, volné dílo
02 / 02 / 2022, 14:00

V druhé polovině února 2022 se uskuteční plánované cvičení Saber Strike 2022. Je součástí mezinárodního cvičení Defender Europe 2022, které bylo schváleno vládou v listopadu 2021 v rámci plánu vojenských cvičení na letošní rok. Armáda České republiky se Saber Striku účastní pravidelně od roku 2018.

Jeho součástí je také přesun amerických jednotek přes území České republiky z Německa na Slovensko. Předpokladem je, že se bude přesouvat cca 1 800 osob a 700 kusů techniky. Bude se tedy jednat zřejmě o největší americký konvoj za poslední roky. Návrat jednotek ze cvičení proběhne o měsíc později, tedy v druhé polovině března 2022.

Přesuny všech proudů konvoje jsou plánovány ve večerních až brzkých ranních hodinách tak, aby se minimalizoval vliv na civilní silniční provoz. Všechny přesuny budou doprovázeny a zabezpečeny příslušníky Vojenské policie ve spolupráci s Policií České republiky a jsou koordinovány s dotčenými ministerstvy a samosprávami.

V rámci zabezpečení přesunů budou dodržována veškerá platná hygienická opatření. Přesuny vojsk americké armády přes území České republiky schválila hlavní hygienička MO. Termíny cvičení, přesunů a počty vojáků se mohou změnit vzhledem k nepříznivým epidemiologickým podmínkám.

Není to jediný americký konvoj, který bude projíždět v poslední době ČR. V roce 2015 se přesouval přes české území také konvoj, vzbudil však kromě kladných reakcí také poměrně ostré protesty. V roce 2018 projelo ČR zhruba 400 vozidel a tisíc vojáků a naposled loni v květnu a červnu se přes ČR přesouvalo asi 700 vojáků a 150 kusů americké vojenské techniky.

Autor: Magdalena Dvořáková/acr.army.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace