foto: foto: ČT, koláž redakce/Milan Mikulecký
Jméno veřejnosti v podstatě neznámého Milana Mikuleckého se začalo ve všech pádech skloňovat po zahájení Putinovy války letos v únoru. Střídavě si jej do svých pořadů na téma válka na Ukrajině zvaly nejvlivnější mediální servery jakoIdnes.cz, Blesk.cz, DVTV.cz, Novinky.cz a v neposlední řadě i veřejnoprávní Česká televize. Na dříve neznámého komentátora jistě neobvyklý raketový start, a hned s obrovským koláčem sledovanosti. Kdo je tento „samozvaný“ expert na bezpečnost, který dokonce působil jako poradce ministra obrany Martina Stropnického a jaká je jeho minulost? Z interních zdrojů Ministerstva obrany vyplývá, že Mikulecký byl odejit, jelikož mu nebyla udělena bezpečnostní prověrka, a je pravděpodobné, že za tím stojí mezera v životopise, resp. nepřiznaný fakt, že byl jednatelem rusko-běloruské společnosti.
Je velmi pravděpodobné, že jste sympatického Milana Mikuleckého v posledních měsících zaregistrovali, třeba v internetové televizi Idnes.tv…Redaktor Vladimír Vokál předčítá do kamery intro ke svému pořadu Rozstřel zaměřeného na Ukrajinu. Jako by si nebyl jistý, předčítá z monitoru i jméno svého hosta. A ví jen on sám, zda mu jej vybralo vedení redakce nebo zákulisní PR agentura. Milan Mikulecký se zjevil jako pára nad hrncem a opanoval česká média svými bezpečnostními analýzami. Jen pro srovnání, zatímco do roku 2022 komentoval spíše sporadicky, a to výhradně jen letecké přehlídky a akrobatické závody typu RedBull race, od března letošního roku komentuje se železnou pravidelností vojensko-bezpečnostní situaci. A jak se můžete přesvědčit z monitoringu, je o něj enormní zájem.

Co média k využívání tohoto experta vede?
Na serveru LinkedIn Mikulecký uvádí ne svém osobním profilu jako nejvyšší stupeň dosaženého vzdělání Střední školu reklamní a umělecké tvorby Michael, sídlící v Praze na Chodově. V některých článcích je ale uváděn s titulem inženýr, ovšem jeho diplomová práce na serveru Theses.cz, do něhož je zapojeno 64 renomovaných institucí a slouží k odhalování plagiátů diplomových prací, není dohledatelná. Jím dosažené vzdělání tedy prokazatelně není vstupenkou mezi ostřílení analytiky, generály typu Jiřího Šedivého, Petra Pavla či Jana Schneidera, kteří patří mezi pravidelné diskusní hosty a fundované respondenty. Soukromá média si nicméně mohou zvát do svých pořadů kohokoli, mají na to plné právo, naproti tomu u veřejnoprávních už to není tak jednoduché. Jako na příležitostného komentátora se na Mikuleckého obrací i Česká televize. Jakou roli v tom hraje fakt, že Mikuleckého manželkou je bývalá moderátorka ČT Eva Mikulecká, se můžeme jen domnívat…
Realitky
Mikulecký se ve stručném životopisu dále chlubí praxí ve firmách, které se pohybovaly na realitním trhu. Konkrétnější je jeho CV pilota na serveru historicflight.cz „Od roku 2007 do roku 2013 pracoval jako výkonný ředitel pro východní Evropu u britské investiční společnosti Sky Invest Technology. Z této pozice mimo jiného řídil revitalizaci a rozvoj letiště Praha Letňany,“ stojí na stránkách.Tato společnost měla v roce 2013 podle veřejných zdrojů na účtu aktiva ve výši necelých 7 tisíc liber a zcela neprůhlednou majetkovou strukturu. Právě u výše zmíněného letňanského letiště je nutno poodhalit záclonu majetkových převodů a objasnit Mikuleckého roli. Ten totiž administroval transakci, která vyvedla pozemky Letiště Letňany od původního majitele do akciové společnosti SIT PRAGUE, a.s., v jejímž představenstvu toho času působil, a tato pakobratem prodala klíčové pozemky letiště Letňany zakrytě skupině PPF. První privatizační fond zesnulého Petra Kelnera se dlouhodobě netají záměrem letiště o rozloze sedmdesáti hektarů rovné plochy zrušit a postavit zde novou čtvrť. Přestože pozemky PPF již patří, nelze na nich ještě stavět, jelikož se jedná o chráněné území s výskytem vzácného sysla. Úloha Mikuleckého je však v případě letiště v Letňanech u konce a logicky se nabízí otázka, kolik by stál metr čtvereční, kdyby PPF vstoupila do soutěže napřímo, resp. o kolik by byla konečná cena vyšší.
Poradcem na ministerstvu
Další otazník či spíše vykřičník nad Mikuleckého osobou visí jinde. Realitní obor Mikulecký na nějaký čas profesně opouští a dostává se v letech 2013-2018 za éry ministra Martina Stropnického dokonce na Ministerstvo obrany, kde působí jako poradce, specialista ze sekce průmyslové spolupráce. Je trochu paradoxní, že jinak pečlivé Ministerstvo obrany, resp. NBÚ, nezmáčklo okamžitě červený čudlík, a nezabránilo Mikuleckému vstupdo interních kruhů ministerstva. To se podařilo až novému vedení ministerstva. Na základě neudělení bezpečnostní prověrky měl být Mikulecký potichu odejit. Důvodem se mohlo stát, žev letech 1999 až 2000 působil jako jednatel karlovarské kosmetické společnosti Synchroline CZECH, kterou dodnes vlastní občané Ruské federace a Běloruska. Tuto etapu se ale v jeho účelově sestaveném veřejném životopise nedočtete. S odstupem doby působí tato životní štace trochu „toxicky“, a to i z toho důvodu, že vlastnické struktura výše zmíněné společnosti má jednu strukturální zajímavost. Je totiž podílově rozdělena mezi 9 společníků. Právě prokázané podnikání v ČR a příjmy z něj na přelomu tisíciletí byly jednou z možností, jak nabýt v tuzemsku dlouhodobý nebo dokonce trvalý pobyt.

Vždyť on nikdy nezávodil!
Nad mediálním raketovým skokem Milana Mikuleckého v oblasti bezpečnostních expertíz se pozastavují i čtenáři webu Aeronoviny.cz (Pozor, nejedná se o dezinformační Aeronet). V diskusích pod článkem se objevují kritické názory k jeho fundovanosti.
„ Ačkoliv situace okolo Ukrajiny je velmi smutná, v Aeronovinách se popadáme smíchy za břicha! Velice a převelice nás rozesmál všeobjímající odborník a expert skutečně na všechno! Milan Mikulecký v tomto článku řeší Ukrajinu! No to je teda síla! Naprosto scestné názory a kritika lidí z veřejnosti kteří už našeho Milánka znají, mluví sama za sebe… Výčet expertních znalostí MM je skutečně sáhodlouhý! Od “akrobatického reprezentanta” přes “zakladatele” Aeroklubu Letňany, experta na daňovou optimalizaci s Turkyní v Anglii, experta na prodej L39 Alca, experta na boje v Afghánistánu, atd. atd., až po dnešní den, kdy Milánek “bojuje” na Ukrajině:) Haha,“ stojí v komentáři. Také další debatér nešetří kritikou k Mikuleckého osobě.
„Tento bývalý paragán, absolvent pražské průmyslovky, akrobat reprezentant bez toho, aby se kdy zúčastnil jediných závodů v letecké akrobacii, jediný majitel stamilionové společnosti v Anglii, ve které ve skutečnosti nebyla ani libra, kladeč traverz před kanceláře nájemců v Letňanech, se najednou konvertoval do experta na střední východ!, “ řeší další diskutující. Dobré pověsti se Mikulecký netěší ani u leteckých modelářů. Majitel Bestgolf s.r.o. Jakub Čepelák o Mikuleckém veřejně vydal článek Jak ukrást firmu aneb golf v Letňanech, ve kterém popisuje šikanu a nevybíravé praktiky Mikuleckého směrem k leteckým modelářům, který jej měl chtít jako nájemce vyštvat.
Nezbývá se než ptát, kdo má zájem na tom, aby se, pro absenci bezpečnostní prověrky z ministerstva odejitý Milan Mikulecký, etabloval jako bezpečnostní expert na českém mediálním poli. V článku jsme se snažili odkrýt jeho nerelevantní vzdělání, pochybnou minulost v rusko-běloruské firmě a podezřelé transfery na poli realit. Jeho osud bude určitě dobré dál sledovat.
Tagy