Válka na Ukrajině dále komplikuje mezinárodní vztahy. Rusové bombardují subdodavatele tureckých zbrojovek

Válka na Ukrajině dále komplikuje mezinárodní vztahy. Rusové bombardují subdodavatele tureckých zbrojovek
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Drone Anka Male
15 / 08 / 2023, 11:00

Rusko vyslalo jasný vzkaz Turecku, když bombardovalo ukrajinský podnik Motor Sich, který vyrábí motory i pro turecká letadla. Útok raketou a dronem ze 6. srpna na Ukrajině zabil šest lidí, uvedli představitelé Kyjeva. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že cílem útoku byla také zařízení Motor Sich sídlící v Záporoží, které jeho vláda převzala v listopadu.

Soukromá firma Baykar vyrábí drony Akinci a Kizilelma, pro které Motor Sich dodává motory. Eugene Kogan, bezpečnostní a obranný analytik se sídlem v Tbilisi v Gruzii, řekl, že ruský prezident Vladimir Putin v podstatě řekl svému tureckému protějšku Recepu Tayyipovi Erdoğanovi: „Navzdory našim přátelským vztahům a vzájemné úctě, podnikání vašeho zetě na Ukrajině by vás přišlo draho“ — odkaz na předsedu Baykaru Selcuka Bayraktara, který je ženatý s jednou z dcer tureckého prezidenta. „Jakékoli vojenské zařízení na Ukrajině, místní nebo zahraniční, je legitimním cílem a Rusko se nenechá Ukrajinou odradit, aby takové cíle zničilo,“ dodal Kogan.

Motor Sich a ukrajinská firma Ivchenko-Progress dodávají motory AI-450 pro dron Akinci a motory AI-25TLT pro drony Anka-3 a Kizilelma. Turkish Aerospace Industries vyrábí Anka-3 a Baykarova Kizilelma je stále ve vývoji. Je nutno doplnit, že Motor Sich měl i velké zastoupení v Číně.

Motory Motor Sich také pohánějí těžký bitevní vrtulník Atak II od společnosti Turkish Aerospace Industries. A probíhala jednání o motoru Motor Sich pro pohon T925, víceúčelového vrtulníku TAI. Není jasné, jak nyní jednání probíhají. V roce 2019 získala LLC Avia Ventures, dceřiná společnost Baykaru, povolení k výrobě svých dronů Akinci a TB2 na Ukrajině, přičemž práce mají začít v roce 2025. V lednu téhož roku získala společnost Baykar kontrakt v hodnotě 69 milionů dolarů na prodej šesti systémů TB2 na Ukrajinu. Později téhož roku podepsaly státem kontrolovaná ukrajinská společnost Ukrspecexport a Baykar dohodu o vývoji a výrobě „citlivých technologií v obraně a letectví“. A v roce 2021 Turecko a Ukrajina podepsaly smlouvu na výstavbu zařízení na opravu a údržbu vrtulníků v Ankaře. Jako součást dohody by Motor Sich poskytoval náhradní díly a služby diagnostiky a testování motorů.

„Bereme ruský raketový útok na Motor Sich jako symbolické ruské varování odrážející nespokojenost Ruska s několika tureckými iniciativami,“ řekl nejmenovaný turecký diplomat. I když Turecko je členem NATO, udržuje stál e více přátelské vztahy s Ruskem. V roce 2017 Turecko koupilo systém protivzdušné obrany S-400 ruské výroby, což rozzlobilo členy západní aliance. Ale minulý měsíc se Erdoğan setkal se Zelenským a podpořil ukrajinské naděje na vstup do NATO.

Ozgur Eksi, analytik sídlící v Ankaře, uvedl, že útok ze 6. srpna „je vzkazem Ukrajině i Turecku, Ruský útok účinně ničí koprodukční plány a jakoukoli tureckou chuť koupit Motor Sich," řekl Eksi. Turecký úředník z úřadu pro zadávání akvizic uvedl, že země má nyní k dispozici dostatek motorů ukrajinské výroby, aby mimo jiné mohla bez přerušení provozovat své programy pro drony. Eksi však řekl, že "to může být krátkodobé řešení, ale ne řešení z dlouhodobé perspektivy."

Turecko je momentálně poměrně nevyzpytatelné, co se jeho zahraniční politiky a orientace týče. Je členem NATO, orientuje se stále více na Rusko a dochází ke stále větší islamizaci v radikálním smyslu. Rusko zřejmě tlačí na tureckou vládu, aby si jasněji a rychleji vybrala strany. To, že Turecko se „přátelí“ s Ruskem a současně i s Ukrajinou, je sice zřejmě především otázka peněz a nátlak Turecka na NATO a EU, ale nic není vyloučeno a Turecko se může stát „trójským koněm“ Ruska nebo arabského světa v NATO. Čitelnost a jasné vymezení priorit Turecka bude v blízké budoucnosti poměrně zásadní. A nelze nepřipomenout, že Turecko nemá ani „idylické“ vztahy třeba s Izraelem, má populaci skoro 85 milionů kdy 99 % jsou muslimové hlásící se k Sunnitům, armádu o síle 425 000 v aktivní službě a 200 000 rezervistů a výrazně modernizuje jak armádu, tak průmysl.

Zdroj: defensenews.com, motorsich.com, baykartech.com

Tagy článku