Válka na Ukrajině je i naší válkou. Bublina míru, ve které žijeme, je velmi křehká, říká podnikatel a mecenáš Dalibor Dědek

Válka na Ukrajině je i naší válkou. Bublina míru, ve které žijeme, je velmi křehká, říká podnikatel a mecenáš Dalibor Dědek
Autor: Jablotron|Popisek: Dalibor Dědek
12 / 06 / 2022, 14:00

Security magazín přináší rozhovor s podnikatelem, zakladatelem firmy Jablotron a mecenášem Daliborem Dědkem. Dědek před několika lety předal vedení společnosti, nicméně ji i nadále spoluvlastní. S úspěšným podnikatelem jsme se bavili hlavně o aktuálním tématu válečného konfliktu na Ukrajině a jeho angažmá. Dědek se stal tváří iniciativy Dárek pro Putina, což je fiktivní e-shop, jenž nabízí k zakoupení různé předměty, ale i například tank v hodnotě několika desítek milionů korun.

1. Pane Dědku, vy se v poslední době poměrně dost angažujete v pomoci pro Ukrajinu, kdy ve Vás uzrálo rozhodnutí, že je třeba ,,něco udělat"?

Ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že Západ vlastně jen přihlíží tomu, jak se valí tanky na Ukrajinu a ruské rakety dopadají na civilní cíle. Zklamalo mě, že místo aby někdo důrazně řekl Putinovi „tak tohle tedy rozhodně ne,“ ozývaly se jen výmluvy. Nemohl jsem se smířit s tím, že mocnosti, které podepsaly Budapešťské memorandum garantující Ukrajině bezpečnost za to, že se po rozpadu Sovětského svazu vzdala jaderných zbraní, prohlásily, že jejich závazek není právně vymahatelný. To je prostě nemorální zrada a zbabělost. Rusy přece nezastaví to, že jim přestaneme prodávat hamburgery, nebo že budeme nadávat Putinovi na Facebooku.

2. Pomáhá podle Vašeho názoru ČR v současné době Ukrajině dostatečně, nebo by měla v nějaké oblasti přidat?

Jsem hrdý na to, že Češi by mohli být pro ostatní národy vzorem. Darovali spoustu peněz na humanitární pomoc, pomáhají uprchlíkům, ale neváhají též přispět na vyzbrojení ukrajinské armády. Ta se totiž stala jedinou nadějí pro desítky tisíc žen a dětí, které na Ukrajině trpí nesmyslnou a brutální válkou. Těší mě i aktivní postoj české vlády, která velmi rychle pochopila, že válka na Ukrajině je i naší válkou. Bublina míru, ve které žijeme, je velmi křehká.   

3. Jaký je v této souvislosti Váš názor na Německo ohledně jeho zdrženlivosti dodávat Ukrajině těžké zbraně, když ostatní státy tak činí?

Jsem zklamán. Myslel jsem si, že Německo bude chtít vzhledem ke své minulosti ukázat světu, že mu skutečně záleží na demokratických hodnotách. Očekával jsem, že se aktivně postaví do čela pomoci Ukrajině. Mám pocit, že pohodlnost a vlastní komfort je pro část Němců důležitější než morálka. Nikdo mě dnes nepřesvědčí, že kdyby by Rusové napadli Českou republiku, tak se postoj Německa a dalších evropských mocností změní. Prostě by nás v tom nechali. Výmluva by se určitě našla…

4. Mnozí politikové, politologové či bezpečnostní analytikové varovali, že válka je vlastně výsledkem dlouholetého až příliš vstřícného postoje Západu k Vladimiru Putinovi. Nesklízí teď Západ, co sám zasel, když nebyl dostatečně a dlouhodobě vůči Kremlu rozhodný a tvrdý?

Ono moc nepomůže lamentování, že se mělo jednat dávno. Teď už rozhodně nemůže nikdo pochybovat o tom, že Rusko jedná protiprávně, nemorálně a v rozporu se základními principy lidství. A bohužel ani teď se nenašel nikdo, kdo by dostatečně důrazně dal najevo, že to je nepřípustné.

Dědek

                                    Podnikatel a zakladatel společnosti Jablotron Dalibor Dědek

 

5. Vy jste se stal tváří iniciativy Dárek pro Putina, což je fiktivní e-shop, jenž nabízí k zakoupení různé předměty, ale i například tank v hodnotě několika desítek milionů korun. Finanční prostředky poputují potom na Ukrajinu. Jakou máte zatím odezvu na tento projekt?

Já jsem měl v počátku problém smířit se s myšlenkou dát peníze na nákup zbraní. Ale když jsem slyšel Šimona Pánka z Člověka v tísni, jak říká, že bohužel nedokážou doručit humanitární pomoc těm, kteří ji nejvíc potřebují, uvědomil jsem si, jak důležité je Ukrajince vyzbrojit. Jsou to obyčejní chlapi jako my, ale skutečnost, že agresor zabíjí jejich ženy a děti, je semknula a hrdinně bojují. Zaslouží si naši pomoc. Uvědomuje si to spousta lidí v naší zemi. Češi už na účet Ukrajinské ambasády darovali od začátku války víc než miliardu korun. Důkazem toho je i fakt, že náš fiktivní e-shop www.zbraneproukrajinu.cz vybral během prvních 30 dnů více než 50 milionů korun. Máme radost, že se začínají připojovat i dárci z ostatních zemí. Už jsme proto udělali anglickou, německou a polskou verzi e-shopu. Ale zaznamenali jsme i platby z Taiwanu, USA a Jižní Koreji. Spousta lidí ve světě se nemůže smířit s tím, co Rusové na Ukrajině páchají. A my jim nabízíme moderní, ale také trochu provokativní způsob, jak Ukrajincům přispět.

6. Společnost Jablotron se potom, co Vladimir Putin nařídil vojenskou agresi, zablokovala datové služby tisícům ruských i běloruských uživatelů. Není na to na druhé straně uplatnění principu kolektivní viny, obyčejní Rusové či Bělorusové přece za válku nemohou?

Všichni Rusové si musí uvědomit, že jejich země páchá válečný zločin. Zabíjení žen a dětí a drancování cizí země, to je vrchol barbarství. Pokud se Rusové nechají manipulovat propagandou, je potřeba udělat vše, co je možné k tomu, aby se burcovalo jejich svědomí. Myslím si, že morálka a etika má mnohem vyšší hodnotu než obchodní pravidla.

7. Jak hodnotíte zatím uvalení sankcí na Rusko, nemohou být v širším časovém horizontu spíše kontraproduktivním nástrojem? Rusko může najít jiné než evropské trhy pro své komodity, například asijské.

Hlavně si myslím, že dosavadní sankce jsou nedostatečné. Pokud jen z Evropské unie proudí do Ruska cca 800 milionů Euro každý den, je to špatně. Spolufinancujeme tak vlastně Putinovo tažení.

8. S každou válkou je přirozeně vždy spojena uprchlická krize. Češi přijímají zatím Ukrajince s otevřenou náručí. Nemůže se tato situace v delší časové perspektivě změnit, zvlášť kdy některé politické síly staví záměrně Čechy a Ukrajince proti sobě?

Samozřejmě že počáteční nadšení asi vyprchá a objeví se problémy. Navíc si myslím, že následkem války bude další růst ceny potravin a dalšího zboží. A to jen zvýší napětí ve společnosti. Proto bychom měli všichni pomoci tomu, aby byl agresor z Ukrajiny vypuzen, a namísto válčení se tam znovu pěstovala pšenice.

9. Nadace Jablotron aktivně zprostředkovává ukrajinským uprchlíkům vyřízení potřebných formalit na českém území i pomoc s bydlením. Máte k dispozici statistiku, kolika Ukrajincům se již podařilo za pomoci Nadace najít ubytování, a to i stálé?

Jablotron vyčlenil na pomoc ukrajinským uprchlíkům 40 míst ve vlastním rekreačním zařízení, navíc jsme pronajali několik bytů na Jablonecku. Kromě ubytování a stravování pomáháme lidem z Ukrajiny s veškerým zařizováním nutným po příjezdu do ČR (víza, pojištění, příspěvky, kurzy češtiny, práce, škola). Smyslem je poskytnout takové zázemí, aby se co nejdříve zvládli osamostatnit, najít si práci a stálé ubytování. Zatím naší pomocí prošlo cca 70 lidí, v naprosté většině žen a dětí. Pracovní uplatnění u nás i jinde se podařilo najít pro cca 12 lidí, 3 rodiny už mají nezávislé bydlení.

10. Jaký výsledek bude mít podle Vás nakonec válečný konflikt na Ukrajině?

Já věřím na spravedlnost. Možná to bude nějakou dobu trvat, ale agresor bude nakonec po právu souzen. Také se v učebnicích dějepisu jasně ukáže, kdo je kdo. Kdo byl ochoten pomoci boji za spravedlnost a kdo se jen vymlouval.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace