Válka na Ukrajině zvýší celosvětová čísla obětí nášlapných min

Válka na Ukrajině zvýší celosvětová čísla obětí nášlapných min
Autor fotografie: MO Ukrajiny / Flickr|Popisek: Ukrajina
18 / 11 / 2023, 10:00

Když Ukrajinci spustili před několika měsíci svou protiofenzivu, narazili na dalšího nepřítele - rozsáhlá minová pole, která výrazně ztížila postup jejich jednotek. Min jsou na Ukrajině tisíce a neohrožují jen vojáky, ale také civilisty.

Rusové využili zpožděné ukrajinské ofenzivy jednak pro to, aby se mohli opevnit v několika vrstvách, a dále, aby zaminovali rozsáhláúzemí. Tím se měl významně zpomalit ukrajinský postup. Na sociálních sítích proběhlo před několika měsíci video, jak ukrajinský voják seskakuje z obrněného vozidla přímo na minu. Zaminovací taktika tedy slaví nemalý úspěch, Ukrajinci musejí navíc často minová pole čistit ručně. Takže rozsáhlé zaminování oblastí stojí Ukrajinu drahocenný čas.

Vzhledem k tomu, že na Ukrajině je položeno tisíce min, je zřejmé, že z toho mohou těžit právě Rusové. A okupanti pokládají miny také v okolí kritické infrastruktury například v v částech Chersonské oblasti, kterou mají pod kontrolou. Tato taktika slouží k tomu, že pokud by museli okupanti ustoupit pod tlakem obránců, tak aby mohli vybrané cíle infrastruktury zlikvidovat.

To se stalo s největší pravděpodobností v případě přehrady Kachovka, kterou ustupující ruští vojáci předtím zaminovali. Nicméně ruská strana obvinila tehdy Právě Ukrajinu, která si měla zničit přehradu sama. Posléze se na sociálních sítích objevil záznam odposlechu telefonátu dvou ruských vojáků, s nímž přišla ukrajinská tajná služba SBU, a Rusové na něm přisuzují vinu za zničení přehrady sobě s tím, že nebyla plánována až tak velká destrukce.

Nevybuchlá munice zahrnuje podle ukrajinské armády přibližně třetinu země. Miny, levné a přitom účinné řešení, jak zpomalit protivníka, však neohrožují jen vojáky, ale přirozeně rovněž civilní obyvatelstvo. Odborníci se shodují na tom, že odstranění většiny min potrvá i několik desítek let.

Organizace Human Rights Watch (HRW) vydala nyní zprávu o stavu obětí min nejen na Ukrajině, ale na světě, a čísla to rozhodně nejsou povzbudivá. Podle reportu HRW bylo v roce 2022 zraněno nebo zabito výbuchem miny a nevybuchlou municí 4 710 lidí, což je vztaženo na 49 států světa. Nicméně jak vyplývá ze zprávy, zmíněný počet byl nižší než v roce 2021, kdy bylo zaznamenáno 5 544 obětí výbuchu min.

V roce 2022 byla v tomto směru nejvíce postižená Sýrie, která hlásila 834 obětí výbuchu min či nevybuchlé munice. Na Ukrajině, kde se od února 2022 váí, je pak nárůst obětí min vysoký. Zatímco v roce 2021 zemřelo po jejich výbuchu 58 lidí, v roce následujícím už počet mrtvých činil 608. Například Jemen a Barma zaznamenaly shodně pro rok 2022 více než 500 obětí.

Otázkou je také právní rámec používání min. Ottawská úmluva o zákazu použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a o jejich zničení má za cíl odstranění protipěchotních pozemních min ze světa. Svůj podpis k úmluvě připojilo 164 států, nicméně dalších 33 členských zemí OSN, mezi nimi je asi nepřekvapivě Rusko nebo Čína, ji nesignovalo.

Rusové pokládají na Ukrajině miny většinou horizontálně a vertikálně. Rozlišujeme potom protipěchotní a protitankové miny. První jmenované nejsou primárně určeny k tomu, aby člověka usmrtily, ale ,,pouze" zranily či ochromily. V této souvislosti je nutno upozornit i na skutečnost, že se používají také miny na bázi kazetové munice.

Moderní mina je zkonstruována tak, aby po aktivaci ,,vyskočila" do výšky 150 cm nad zem a následně vybuchla. Jestliže miny obsahují drobné projektily, je jejich účinek smrtící. Vojenská terminologie je nazývá skákajícími minami. Ve druhé světové válce je použili poprvé Němci a například v Dukelském průsmyku je můžeme najít i dnes.

Protipěchotní mina reaguje na tlak 50 kg, který ji přivede k výbuchu. Zato protitanková se nastavuje ve většině případů na váhu 250 kg. Dělíme ji na protipásovou a protidnovou. Rozdělení má svůj smysl. Protidnová mina obsahuje kumulativní nálož, která pronikne skrz dno obrněného vozidla. Nezřídka se stává, že na povrchu je mina, která je však navázáná na další, jež vybuchuje při manipulaci s tou první.

Tagy článku

-->