Válka na Ukrajině se oboustranně takticky unifikuje. Polská AHS Krab je jedním z důkazů

Válka na Ukrajině se oboustranně takticky unifikuje. Polská AHS Krab je jedním z důkazů
Autor fotografie: Broń Pancerna / Flickr|Popisek: AHS Krab
18 / 12 / 2023, 09:15

Rusové se adaptovali na taktiky Ukrajinců, které jim působily rozsáhlé ztráty. Konflikt se tím pádem stává opotřebovávacím s nejistým výsledkem.

Podle Bulgarian Military již Rusové začali sériově vybavovat své T-80BVM klecovou ochranou. Používání slut lze spatřit i na Merkavách IDF v Gaze. Níže přiložené video jasně říká, že Ukrajinci dělají totéž. Kreml klece původně zkoušel jako ochranu proti moderním ATGM (přenosné protipancéřové střely), ale tam se zřejmě ukázaly jako neúčinné. Původní nápad byl ochrana proti Javelinům, které jsou schopny zasahovat tanky do horních částí věží. Aktuálně je účel jiný. 

Krab na videu je dost důkladně oklecovaný, včetně zadní části. Tedy nejslabšího místa, které právě sami Ukrajinci tak rádi využívají při útocích vlastních dronů proti nepříteli. UAV je na bojišti už zjevně zcela zásadním faktorem a potvrzují to i stále masivnější nálety Rusů proti Ukrajincům. Obě strany se zjevně přizpůsobily. Obránci byli od začátku zjevně vynalézavější, ale ruský medvěd klasicky pomalu, ale přece, taktiku dohnal. 

Klece jsou aktuálně ochranou především proti granátům shazovaným UAV. Sekundární účel je snaha přivést potulující se munici k předčasnému výbuchu. Obě strany mají problém s včasnou detekcí malých bezpilotních prostředků. Sociální sítě jsou plné videí s vražednými útoky dronů a snaha se bránit je prioritou. Bohužel situace už se vyvíjí tak, že Moskva přešla na válečnou výrobu a západní pomoc Ukrajině je zcela nedostačující. To se projevuje ve všech aspektech války. I v oblasti bezpilotních strojů, Kreml jich disponuje geometricky se zvyšujícím množstvím. 

Polská samohybná pásová houfnice Krab na videu je v plné akci. Je to klasika, krátký výjezd, střelba a nepochybně následný návrat do krytu. Antibateriové systémy Rusů mají dosah 20 km a nikdo neví, kde se může nacházet ruský průzkumný FPV nebo sebevražedný dron. Poláci jich darovali Ukrajině 18 kusů. Ta si objednala dalších 54, z nichž 36 již mělo být dodáno. Podle Oryxu jich bylo zničeno již nejméně 22. To je hodně vysoké číslo a je pravděpodobné, že bude ještě vyšší. 

AHS Krab

Sériově vyráběný Krab je na upraveném podvozku jihokorejské houfnice K9. Věž je od BAE Systems, to je zcela klíčové, protože zbraň může používat speciální munici Excalibur, která je programovatelná a kanon by měl mít tím pádem dostřel až 60 km. Krab je schopen vystřelit 18 projektilů za tři  minuty (za první minutu šest až deset!) a měl by nést zásobu až 60 nábojů. Brodivost je jeden metr a motor má tisíc koní na váhu kolem padesáti tun. 

Kanon má standardizovanou ráži NATO 155 mm. Právě používání munice Excalibur polskou houfnici od těch našich zásadně odlišuje. Dana má ráži 152 mm, to ji zásadně hendikepuje, protože jinak je to špičkový výrobek. CSG by mělo pro ni již vyvíjet 155mm kanon. Ostatní Excalibur nepoužívají. To je na top světových trzích značně limituje, protože u německých PzH 2000 nebo RCH-155 je to standard. Stejně jako u Caesara od Nexteru, jehož si objednala AČR. 

 

Tagy článku