Válka v Evropě není nemyslitelná, velitelé se musejí připravovat na boj, řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka

Válka v Evropě není nemyslitelná, velitelé se musejí připravovat na boj, řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Karel Řehka
21 / 02 / 2023, 12:15

Dnes se konalo na ministerstvu obrany slavnostní velitelské shromáždění, kterému byla přítomna ministryně obrany Jana Černochová a náčelník generálního štábu Karel Řehka. Tématem shromáždění bylo zhodnocení minulého roku pohledem armády, její aktuální úkoly, modernizační projekty a přirozeně také válka na Ukrajině, která již trvá jeden rok. Podle Řehky válka v Evropě po zkušenosti s konfliktem na Ukrajině není nemyslitelnou, velitelé se mají vážně připravovat na boj.

Na ministerstvu obrany se po roční odmlce konalo další velitelské shromáždění, kde nechyběla rezortní šéfka Jana Černochová, a náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ten navázal na své předchozí projevy, které akcentovaly stále trvající válečný stav na Ukrajině. Jako bezprostřední hrozbu označil Rusko, a pokud by vypukl konflikt velkého rozsahu s NATO právě s ním, byla by Česká republika ve válce už od první minuty.

Válka podle Řehky není v Evropě  nemyslitelná. ,,Válka v Evropě není nemyslitelná a nestihneme se na ni nachystat, pokud se nebudeme připravovat na ni dlouhodobě už v míru." uvedl Řehka. Náčelník generálního štábu dále uvedl, že klíčové je, že ČR stojí na správné straně, tedy po boku dalších členů NATO. ,,Vážím si toho, že jako země stojíme na správné straně, pro nás vojáky to je obrovská motivace," řekl náčelník generálního štábu.

Řehka považuje za důležité si otevřeně říct, že v případě války NATO s Ruskem by v naší země vyvstaly četné legitimní cíle, které by byly na dosah ruských zbraní. V této souvislosti také Řehka prohlásil, že jestliže by konflikt skutečně nastal, muselo by být přikročeno k nějaké formě mobilizace, válka by tak nebyla v tomto případě jen věcí vojáků, protože, jak zmínil, zdroje dlouhodobě podfinancované armády by nestačily.

Na velitelském shromáždění promluvila také ministryně obrany Jana Černochová. Zhodnotila minulý rok, hovořila také o současných prioritách české armády, započatých akvizičních projektech a rovněž neopomněla stále trvající válku na Ukrajině.  Podle Černochové právě válka bezprecedentním způsobem změnila bezpečnostní situaci v Evropě od druhé světové války. ,,Do poslední chvíle jsem věřila, že se krize na východě vyřeší diplomaticky," prohlásila rezortní šéfka.  Předchozí vlády také podle ní podlehly iluzi věčného míru. Ministryně obrany zmínila, že proti ruské invazi na Ukrajině je klíčová jednota Západu, která je hmatatelná, citelná.

Černochová také hovořila o tom, že převzala svůj rezort v podfinancovaném stavu, s technikou z minulého století. Tato situace se však daří postupně obracet k lepšímu a ministryně věří, že armádu společně se svými spolupracovníky dostane tam, kam patří, tedy do 21. století. Ministryně obrany zmínila, že se postupně rozpohybovaly za jejího vedení velké modernizační či strategické projekty, uvedla například zakázku na bojová vozidla pěchoty CV90, na níž spolupracuje ministerstvo intenzivně se slovenskou stranou.

Hovořila rovněž o převzetí prvního tanku Leopard 2A4, které ČR darovalo Německo. Černochová vyjádřila naději, že české armádě mohou být dodány později i verze Leopard 2A7. „V konečném důsledku však počítáme pro 73. prapor (73. tankový prapor v Přáslavicích - pozn. red.) s mnohem modernějšími stroji. A mohla by to být právě třeba nejnovější verze Leopardu 2A7,“ řekla Černochová.

Ministryně obrany také ocenila pomoc USA, které ČR poskytnou dalších 200 milionů dolarů na modernizaci armády i jako kompenzaci za techniku, kterou naopak ČR dodeslala bojující Ukrajině. Nový balík pomoci oznámil na brífinku s novináři nový americký velvyslanec v ČR Bijan Sabet.Tagy článku