Varan je dalším z ruských snů o letadlové lodi

Varan je dalším z ruských snů o letadlové lodi
Autor fotografie: Konstrukční kancelář Něvskoje|Popisek: Varan
20 / 08 / 2022, 09:00

V prosinci 2021 představila ruská kancelář Něvskoje svou vizi univerzální námořní lodi pro ruské námořnictvo. Projekt získal kód „Varan“. Na fóru Armija-2022 se představila široké veřejnosti poprvé.

Modely z Něvskoje Design Bureau jsou prezentovány na stánku vrchního velení námořnictva. Konstruktérská kancelář Něvskoje (součást United Shipbuilding Corporation) vyvinula dva nové projekty univerzálních lodí, univerzální námořní loď Varan a novou univerzální výsadkovou loď.

Univerzální námořní loď Varan je variací na téma nosiče letadel, který se vyznačuje vysokým stupněm automatizace a možností použití robotických systémů. Může nést 24 víceúčelových letadel, šest vrtulníků a až 20 bezpilotních prostředků.

Deklarovaná charakteristika platformy je následující. Výtlak je cca 45 tisíc tun, délka cca 250 m, ponor 9 m.

Kancelář Něvskoje je jednou z největších ruských konstrukčních a vývojových kanceláří věnujících se lodím a je jediným konstruktérem letadlových lodí a výcvikových komplexů v Rusku. Na rýsovacích prknech inženýrů z Něvskoje vznikly i projekty známé z dob studené války jako Kyjev, Minsk nebo asi nejznámější Kuzněcov či nedostavěná jaderná letadlová loď Uljanovsk.

Uljanovsk měl být dlouhý téměř 325 metrů, s výtlakem až 94 000 tun a měl být poháněn čtyřmi jadernými reaktory KN-3 a navazujícími turbínami. Výkon 280 000 koní měl gigantickou loď rozpohybovat až na rychlost 30 uzlů s prakticky neomezeným dosahem díky jadernému pohonu. Životnost reaktorů byla plánována na 20-25 let.

Zdroj: mashnews.ru, Něvskoje

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace