Varovná předpověď ukrajinské rozvědky: Putin hodlá zmobilizovat až půl milionu vojáků

Varovná předpověď ukrajinské rozvědky: Putin hodlá zmobilizovat až půl milionu vojáků
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
07 / 01 / 2023, 09:00

Hovoří se o tom již poměrně dlouho - o další větší vlně ruské mobilizace. Vladimir Putin může povolat až půl milionů vojáků do války, uvedl britský list The Guardian s odvoláním na ukrajinskou rozvědku.

Zástupce hlavního ukrajinského ředitelství vojenského zpravodajství Vadym Skibickyj řekl britským novinám The Guardian, že branci budou součástí ruské ofenzívy na jaře a v létě na východě a jihu země. Britský list The Guardian poznamenal, že Rusko popřelo, že by připravovalo druhou vlnu mobilizací, zatímco Putin minulý měsíc řekl, že mluvit o tom bylo ,,bezpředmětné" a dodal, že na Ukrajinu byla poslána pouze polovina dosud mobilizovaných.

Deník také cituje ruského generála ve výslužbě a poslance Dumy Andreje Gurulova, který ve středu řekl, že neexistují „žádné důvody ani podmínky“, aby Moskva během příštích šesti měsíců vyhlásila druhou mobilizaci. Noviny nicméně připomínají, že před definitivním vyhlášením „částečné mobilizace“ loni v září také ruští představitelé včetně Putina popřeli plány na předčasný odvod.

Skibicki odhadoval, že Rusko bude potřebovat asi dva měsíce na sestavení svých vojenských formací a jakýkoli úspěch na bitevním poli bude záviset na tom, jak dobře budou Rusové vybaveni a vycvičeni. Hodně bude také záležet, jak poznamenal, na pokračování dodávek západní munice a zbraní na Ukrajinu za účelem vybavení nových připravovaných záložních jednotek. S odkazem na nadcházejících šest až osm měsíců, které ukrajinská armáda označila za „poslední kampaň“, odhadl, že „pokud Rusko tentokrát prohraje, Putin se zhroutí“.

Podle Skibického má Rusko v Bělorusku pouze jednu divizi, čítající asi 15 000 lidí. personál. V únoru loňského roku jich mělo 45 000 a nepodařilo se jí dobýt Kyjev, přestože Ukrajina byla špatně připravená – armáda poznamenala a dodala, že severní obranné pozice jsou silné a Ukrajina je připravena, ale jak poznamenal: „Samozřejmě, toto se může změnit, pokud se Bělorusko zapojí do války. Minsk má asi 45 000 vojáků."

Na rozdíl od oficiální linie mnoho ruských proválečných nacionalistických blogerů, kteří v posledních měsících získali vliv, prohlásilo, že Kreml nemá jinou možnost než brzy vyhlásit novou mobilizaci.

Jedním z nich je Igor Strelkov, ruský ultranacionalistický komentátor a bývalý zpravodajský důstojník, který řekl jasně: „Bude druhá vlna mobilizace. Budeme nuceni provést druhou a možná i třetí vlnu. K vítězství na Ukrajině budeme potřebovat minimálně dalších půl milionu vojáků.“ Strelkov navrhl, že druhá vlna mobilizace se uskuteční koncem února, v den výročí začátku války. Takže otázka není postavena tak, jestli Rusko další vlnu mobilizace vyhlásí, ale kdy.


Zdroj: tvp.info, The Guardian


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace