Včera už bylo pozdě: Estonsko kupuje dalších 12 houfnic K9 z Jižní Koreje

Včera už bylo pozdě: Estonsko kupuje dalších 12 houfnic K9 z Jižní Koreje
Autor fotografie: Republic of Korea Armed Forces, CC BY-SA 2.0 |Popisek: K9 Thunder
21 / 01 / 2023, 14:30

Estonsko podepsalo ve světle stále probíhajícího válečného konfliktu kontrakt v hodnotě 36 milionů eur na dodávku 12 dalších samohybných houfnic K9 Thunder od výrobce Hanwha Techwin. Estonsko tak nechce nic nechávat náhodě a posiluje své ozbrojené síly.

Dalších 12 samohybných houfnic K9 Thunder bude dodáno Estonsku, uvedl server Estoniaworld.com. ,,Válka na Ukrajině jasně ukazuje, jak jsou důležité právě tyto zbraně. Ve světle ukrajinských událostí jsme se rychle rozhodli vybavit naše obě pěší brigády dalšími samohybnými houfnicemi K9," prohlásil estonský ministr obrany Hanno Pevkur.

První dvě houfnice dorazily do Estonska v roce 2020, původní objednávka zněla na 18 kusů. Podle zástupců estonského ministerstva obrany se právě jihokorejské houfnice K9 hodí do tamního klimatu, respektive prostředí, a představují pro ozbrojené síly vítanou posilu v ovzduší válečného konfliktu na Ukrajině.

Nejen Estonsko si pořizuje další výkonné jihokorejské houfnice. Stejně tak činí také Norsko, Finsko či Polsko. Jak už SM informoval, právě Polsko převzalo koncem minulého roku od Jižní Koreje prvních 24 houfnic K9 společně s 10 tanky K2 Black Panther. Vzhledem k tomu, že kontrakt byl podepsán teprve v létě 2022, jedná se o dodávku v rekordním čase.

Jihokorejské samohybné houfnice K9 Thunder mají také putovat do Austrálie. Výrobce Hanwha je připraven dodat 30 těchto houfnic.

Vývoj samohybné houfnice K9 začal na sklonku 80. let. Houfnice nahradila starší stroje K55A1. Projekt nové houfnice byl finalizován v roce 1998 a o rok později byla spuštěna sériová výroba.

 

Zdroj: Estoniaworld.com, defbrief.com

Tagy článku