Ve středu začíná mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET 2021

Ve středu začíná mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET 2021
Autor fotografie: Foto: redakce
05 / 10 / 2021, 19:00

Brno hostí ve dnech 6.-8. října 2021 mezinárodní veletrh bezpečnostních a obranných technologií IDET 2021.

Po dvou letech a tentokrát v netradičním podzimním termínu kvůli pandemií covidu se stane Brno znovu významným centrem přehlídky moderních bezpečnostních a obranných technologií. Na jednom místě se setkají mezinárodní i tuzemští vystavovatelé a odborní návštěvníci. Brněnské výstaviště také navštíví čeští a zahraniční vysocí političtí a armádní činitelé. Partnerem tohoto ročníku veletrhu bude tentokrát americký letecký gigant Lockheed Martin. Jako obvykle bude IDET 2021 doprovázen veletrhy požární techniky a služeb PYROS a mezinárodním veletrhem bezpečnostní techniky a služeb ISET.

Veletrh IDET je jednou z významných platforem prezentace nejnovějších inovativních obranných a bezpečnostních technologií a otevírá zajímavé možnosti pro mezinárodní spolupráci pro české firmy. IDET je pak podle prezidenta AOBP ČR Jiřího Hynka příležitostí, jak dohnat to, co se během pandemie covidu zanedbalo, i když se, jak zdůraznil Hynek na tiskové konferenci k IDETu, přes nepříznivé faktory, jakým je právě koronavirus, zbrojnímu průmyslu daří. Sám prezident AOBP ČR pak zve zájemce na návštěvu zvláštního Start-up Innovation Pavilionu, jehož cílem je zviditelnit začínající start-upy, které se zabývají inovacemi z oblasti obranných a bezpečnostních technologií.

Mezi největší vystavovatele se na letošním ročníku veletrhu zařadí Ministerstvo obrany a Armáda ČR. V prvé řadě bude možno vidět osobní terénní automobily Toyota Hilux, určené pro armádu, které nahradí zastaralé vozidla Land Rover a UAZ. Dále expozice nabídne i raketové komplety RBS-70NG či nová kolová bojová vozidla Pandur ve verzích velitelsko-štábní speciální a spojovací (KOVVŠ). Kromě Ministerstva obrany a AČR bude mít na místě svou expozici řada významných tuzemských i zahraničních společností.

A jaké zahraniční firmy přislíbily na IDETu svou účast? Finská Patria ukáže a flexibilní minometný systém Patria Nemo Container. Tato vestavba 120mm minometu umožňuje rychlou a efektivní palebnou podporu a jedinečnou mobilitu s minometnými systémy od našich špičkových profesionálů.

Německá zbrojovka Rheinmetall, jejíž produkty mohli návštěvníci vidět na bratislavském veletrhu IDEB a poté Dnech NATO, v Brně předvede své bojové vozidlo Lynx KF41 s věží Lance 2.0. Rheinmetall se účastní největší zbrojní zakázky na dodání 210 BVP za 52 miliard korun. Tendr však nabral poměrně velké zpoždění a je jasné, že revidovaný plán ministerstva obrany podepsat kontrakt s vítězem do voleb, je nereálný. V expozici bude mít možnost návštěvník prohlédnout rovněž naprogramovatelnou munici, která je využitelná třeba k likvidaci dronů.

Izraelská společnost Israel Aerospace Industries (IAI) je přední společností, která působí v oblasti letectví a obrany téměř 70 let. Na veletrh přiveze na ukázku moderní produkty určené pro vnitřní bezpečnost a také kybernetické aplikace včetně taktických a bezpilotních vzdušných systémů MALE, systémů pro zjišťování situace v pozemních silách, schopnosti blokování munice, a radarů MMR.

Pokud hovoříme o českém zastoupení na IDETu, společnost EVPÚ Defence na letošním ročníku veletrhu bude prezentovat své speciální produkty, které zahrnují například dálkově ovládanou zbraňovou stanici pro zbraně s ráží do 12,7 mm, dálkově ovládanou zbraňovou stanici pro zbraně s ráží do 7,62 mm, Systém detekce laserového a radarového ozáření LAWAREC či Modulární systém ochrany perimetru GATRIA.

Další česká firma Agados představí své mobilní kuchyně - PK4 Kaga, větší PK6, AGA ULT a nová moderní polní kuchyně AGA FK2013, jež se vyznačuje vynikající mobilitou i v obtížném terénu. Vojenský technický ústav (VTÚ) předvede na veletrhu novou zbraňovou stanici ISR-2. VTÚ pak bude mít v expozici rovněž zodolněné komunikační zařízení VTU-DRC a VTU-DSC postavené na základě CISCO routeru a switche.

Již tradičně bude na polygonu IDET ARENY možno každý den zhlédnout dynamické ukázky moderní techniky i zásahy zvláštních jednotek. Tentokrát se představí příslušníci 102. průzkumného praporu z Prostějova a příslušníci Univerzity obrany s ukázkami taktické skupiny Commandos. Nebude chybět ani stánek náboru do ozbrojených sil, prezentace Hradní stráže, Čestné stráže AČR, či geografické služby AČR. Návštěvníci se mohou těšit i na mnoho dalších ukázek.

Tagy článku