Ve středu vláda projedná vojenskou pomoc Ukrajině - nabídka dělostřelecké munice je správným krokem

Ve středu vláda projedná vojenskou pomoc Ukrajině - nabídka dělostřelecké munice je správným krokem
Autor fotografie: OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine; CC BY 2.0|Popisek: Ukrajinské samohybné houfnice 2S3 Akacija (152 mm)
21 / 01 / 2022, 11:00

Pomoc České republiky Ukrajině nabývá konkrétních obrysů. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) již po jednání Rady NATO - Rusko v minulém týdnu uvedla: "Věřím, že diplomatická jednání povedou k deeskalaci současné situace na hranicích Ukrajiny. Chceme mírový a korektní vztah s Ruskem. V každém případě jsme připraveni jako Česká republika pomoci.“ Návazně oznámila, že Ukrajině je Česká republika připravena poskytnout zbraně či munici. Ve středu 26. ledna předloží vládě návrh na dodávku dělostřeleckých granátů.

Pro Český rozhlas ministryně Černochová uvedla: "Je to munice, která je připravená pro tento druh pomoci, pokud ho schválí vláda. Ukrajina je pro Českou republiku historickým partnerem, se kterým rozvíjíme obrannou spolupráci a podporujeme jeho cestu k demokracii. Je tedy naprosto přirozené, že resort obrany zvažoval nějakou formu pomoci."

Vojenskou pomoc na Ukrajinu dodává již Velká Británie. Pozornost vzbudila mj. trasa letu jejích transportních letadel, která se vyhýbají německému vzdušnému prostoru. Německo zaujímá dlouhodobě vůči Rusku opatrný postoj, který je dáván do souvislosti především s dostavbou plynovodu Nord Stream 2. Včera ovšem německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že Německo v případě ruské invaze na Ukrajinu zváží zastavení projektu. Spojené státy a Velká Británie realizují na Ukrajinu dodávky vojenského materiálu v hodnotě stovek milionů dolarů.

Od začátku konfliktu na východní Ukrajině a ruské anexe Krymu v roce 2014 sledujeme velmi významnou roli a uplatnění dělostřelectva. A česká nabídka dodávky dělostřeleckých granátů zní logicky mj. také s ohledem na značné zásoby munice ráže 152 mm, které s přicházejícím přezbrojením českých dělostřelců na samohybná děla CAESAR se zbraní ráže 155 mm NATO nebudou mít v AČR další využití.

Ukrajinské ozbrojené síly procházejí v posledních letech významným modernizačním procesem. Samozřejmě spoléhá především na systémy domácí a ex-sovětské provenience a její dělostřelectvo spoléhá převážně na ráži 152 mm, která byla standardem v rámci Varšavské smlouvy. Vyvíjí sice vlastní samohybnou vezenou houfnici 2S22 Bohdana ráže 155 mm, ale v praxi disponuje především samohybnými houfnicemi Msta-S a Akacija, a v loňském roce testovala ukrajinská armáda také modernizované české samohybné houfnice DANA M2 od společnosti Excalibur Army s využitím podvozku Tatra, kterých plánuje nakoupit 26 kusů.

Jádro řešení rusko-ukrajinského konfliktu spočívá na poli diplomacie, ale ozbrojené síly disponující nezpochybnitelnou schopností bránit území svého státu jsou v tomto ohledu jedním ze zásadních výchozích předpokladů. Hovoří se o potřebě deeskalace a někteří politici varují před tím, že vývoz zbraní a munice do nestabilního regionu naopak může situaci eskalovat. Spojené státy, Velká Británie a další státy si to zjevně nemyslí.

Ostatně: ukrajinská armáda nepochybně ruské území neohrozí. Argumentuje-li Rusko svým právem manévrovat statisícovým armádním uskupením na vlastním území kdekoli, například těsně na rusko-ukrajinské hranici, má nepochybně Ukrajina právo na svém území posilovat své ozbrojené síly. Rusko, které žádnou invazi dle svých prohlášení neplánuje, tedy neriskuje, že se s prostředky ukrajinských ozbrojených sil, včetně potenciálně české dělostřelecké munice, dostane jakýmkoli způsobem do kontaktu.

Zdroj: Ministerstvo obrany, iRozhlas

Tagy článku

-->