Ve světle ruského útoku na Ukrajinu Polsko posiluje i raketové kapacity. Má zájem o 500 systémů HIMARS

Ve světle ruského útoku na Ukrajinu Polsko posiluje i raketové kapacity. Má zájem o 500 systémů HIMARS
Autor fotografie: 3dmardivcommstrat, CC BY-SA 4.0 |Popisek: Raketomet HIMARS
30 / 05 / 2022, 16:00

Polsko chce systematicky posilovat také své raketové kapacity, má aktuálně zájem o zhruba 500 systémů M142 HIMARS.

Polsko projevilo zájem o nákup 486 amerických raketových systémů M142 HIMARS. V roce 2019 polská vláda podepsala kontrakt na dodávku 20 salvových raketometů HIMARS za 414 milionů dolarů, nyní však chce mohutně posílit o několik stovek těchto systémů. ,,Zvyšujeme kapacity našich raketových a dělostřeleckých sil," prohlásil polský ministr obrany Mariusz Błaszczak. Další zbraňový systém má posilovat interoperabilitu s USA.

HIMARS je ve službě od roku 2002 a byl nasazen například v občanské válce v Iráku (2014-2017), Afghánistánu či občanské válce v Sýrii.

Je třeba vnímat širší souvislosti polského zájmu o raketomety a nelze přitom nezmínit současný válečný konflikt na Ukrajině. Počátek války na Ukrajině, tedy oddělení Luhaňské a Doněcké obasti, doprovázely těžké boje, kdy Rusko vítězilo nasazením salvových raketometů a dronů proti ukrajinskému dělostřelectvu, jež bylo převážně tažené. Střílí sice dobře, ale rozvinutí  palebného stanovíště i jeho sbalení je mnohem pomalejší, než u samohybného, má i nižší mobilitu. Navíc obsluha děl je zcela nechráněna, takže palba z raketometů ničila celé jednotky.

Současné boje na Ukrajině tento trend potvrzují, buď palebné pokrytí jednotek protivníka, nebo ničení infrastruktury. A pokud není adekvátní odezva, je převaha jasná. Ukrajina sice získala americké houfnice M-177, italské FH-70 nebo britská děla L-119, ale vše jsou tažené verze. Jedinými samohybnými salvovými raketomety dodanými ze zahraničí byly údajně z ČR vyvezené RM-70, jež si na Ukrajině získaly velký kredit.

V AČR se mluvilo o tom, že vyřazení RM-70 byla chyba, a že by je měly nahradit moderní systémy, a zazníval konkrétně HIMARS, ale zůstalo jen u slov. Naopak Polsko (případně i Maďarsko) jak je vidět, pečlivě studuje konflikt na východě a pořizuje systémy, jež tam jsou rozhodující - PVO, mobilní zbraňové systémy, silné samohybné dělostřelectvo raketové i hlavňové, drony, vnímá také digitalizaci a kybernetickou bezpečnost.

Jak SM informoval, Polsko by rádo pořídilo od Američanů nejen raketomety M141 HIMARS, ale také drony MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper. Případný obchod by se realizoval ve zrychleném režimu či proceduře, Polsko totiž samozřejmě dobře sleduje situaci, která se nyní odehrává na Ukrajině, jak už jsme zmínili, a nechce do budoucna ponechat nic náhodě.

Bezpilotní prostředek MQ-1 Predator byl původně využíván výhradně pro průzkumné účely (RQ-1A) a později vznikla jeho modifikovaná ozbrojená verze (MQ-1) vyzbrojená dvěma řízenými střelami AGM-114 Hellfire. Predator je v provozu od roku 1995. Byl nasazen v bojích o Afghánistán, Bosnu, Kosovo, Irák, Jemen a Libyi.

Zdroj: Army Recognition

Tagy článku

-->