Autor fotografie: Jan Schejbal, MO, Public domain|Popisek: Generál Trojánek
Velení Pozemních sil Armády ČR dnes symbolicky na slavnostním nástupu v Olomouci převzal brigádní generál Josef Trojánek. Do funkce oficiálně nastoupí 1. ledna. V čele pozemních sil vystřídá generálmajora Romana Náhončíka.
Slavnostního aktu se zúčastnili zástupci vedení Ministerstva obrany a Armády ČR včetně ministryně obrany Jany Černochové a náčelníka generálního štábu generálporučíka Karla Řehky. Pozemní síly byly podle ministryně Černochové vždy páteřní silou armády a jsou na nich založeny téměř všechny bojové operace včetně nasazení v zahraničních operacích. „Neměla jsem nikdy pochybnosti, že jste byl, coby velitel pozemních sil, mužem na svém místě, a to jste prokázal i ve všech výzvách, kterým jste v této funkci čelil,“ řekla ministryně v projevu končícímu veliteli.
Kontinuita v čele Pozemních sil AČR
Podle náčelníka generálního štábu Řehky generál Náhončík ve své funkci úspěšně zúročil znalosti a zkušenosti, které získal během dlouhé a úspěšné kariéry v armádě. „O kontinuitu velení nemám obavy, jednoho zkušeného kvalitního velitele nahrazuje jiný. Štafetu přebírá pan generál Trojánek, jehož profesní dráha je úzce spjatá s pozemním vojskem a má mou plnou důvěru,“ poznamenal. Generálmajor Roman Náhončík stál v čele pozemních sil dva roky. Ve funkci musel čelit výzvám, které s sebou přinesla aktuální bezpečnostní situace ve světě. Pozemní síly se pod jeho vedením zúčastnily řady úspěšných cvičení, zaváděly novou techniku, ale podílely se i na odstraňování následků ničivých povodní.
Ve svém rozloučení vyjádřil vděčnost všem podřízeným a kolegům za jejich podporu a práci. Zdůraznil, že armáda mu poskytla nespočet cenných zkušeností a profesně i osobně ho obohatila. Nastupující velitel pozemních sil brigádní generál Josef Trojánek na slavnostním nástupu představil své hlavní cíle a priority. „Mým cílem je, aby Pozemní síly AČR byly respektovanou, moderní, bojeschopnou a flexibilní součástí naší armády, připravenou čelit současným i budoucím výzvám, a zároveň spolehlivým partnerem v rámci NATO,“ uvedl.
Klíčové projekty: CV90, Leopard, modernizace Pandurů
Za jeden z nejvýznamnějších úkolů považuje řešení personálních otázek, a to soustředěním se na doplnění personálních kapacit, ale především na udržení kvalifikovaného a zkušeného personálu. Jako další zásadní oblast vidí modernizaci techniky a materiálního zabezpečení včetně klíčových projektů, kterými jsou pořízení pásových bojových vozidel CV90, zavádění tanků Leopard a samohybných kanónových houfnic Caesar nebo modernizace kolových obrněných transportérů Pandur. Důraz chce klást i na doplnění a obměnu základního vybavení jednotlivce u bojových jednotek, ale také mnohdy upozaděných jednotek bojové podpory a bojového zabezpečení. Úzce souvisejícím tématem je odpovídající rozvoj nemovité infrastruktury.
Zdůraznil také důležitost využití poznatků získaných z konfliktu na Ukrajině i na Blízkém východě. „Tyto poznatky a zkušenosti nám pomohou lépe se připravit na moderní konflikty a zvýšit naše bojové schopnosti,“ řekl.
Autor: Karel Čapek, tiskové oddělení MO
Zdroj: Ministerstvo obrany