Veletrhu IDET 2023 se letos účastní rekordní počet firem

Veletrhu IDET 2023 se letos účastní rekordní počet firem
Autor fotografie: etrhu Idetfoto: redakce|Popisek: Z minulého ročníku veletrhu IDET
16 / 05 / 2023, 15:00

Na brněnském výstavišti se od 24. do 26. května 2023 uskuteční 17. ročník mezinárodního veletrhu IDET, který si letos připomíná 30 let od svého prvního ročníku. Jedná se o významnou platformu pro prezentaci českého obranného průmyslu a za dobu své existence si veletrh vybudoval prestižní pozici v prostoru NATO. Současně se konají i veletrhy PYROS a ISET, které se zaměřují na prezentaci požární a bezpečnostní techniky a služeb.

Veletrhu IDET se letos účastní rekordní počet vystavovatelů. Výstavní plocha byla dlouho dopředu vyprodána a na návštěvníky tak čeká kompletní přehlídka technologií z obranného a bezpečnostního průmyslu,“ uvedl Michalis Busios, ředitel veletrhu IDET. Celkem se letošních bezpečnostních veletrhů účastní 551 firem z 29 zemí. Svou nabídku budou prezentovat například Agados, Aselsan, BAE SYSTEMS, CROY, CZECHOSLOVAK GROUP, Česká zbrojovka, e.sigma, Elbit Systems, EVPÚ Defence, IAI – Israel  Aerospace  Industries, Lockheed Martin, L.P.P. holding, Nexter Systems, OMNIPOL, PRAGA-Export, Saab Technologies, SKUPINA, STV GROUP nebo SVOS. Chybět nebudou ani státní podniky LOM PRAHA, Vojenský technický ústav, Vojenský výzkumný ústav a VOP CZ. Veletrh nabídne silnou účast německých firem. Představí se BDSV, Diehl Defence, Eurospike, Fischer Panda, Glenair, Karodur-Wirkteller, Krauss-Maffei Wegmann, Mehler Vario System, Nachtsichttechnik Jahnke, Nicomatic, Northrop Grumman LITEF a Sepson. Vystavovatelé dále přijedou například z Francie, Indie, Itálie, Izraele, Japonska, Polska, Rakouska, Spojených států amerických, Švédska, Turecka, Ukrajiny nebo Velké Británie.

IDET je také důležitým místem pro navazování mezinárodní spolupráce. Veletrh navštíví řada zahraničních delegací, například z Argentiny, Brazílie, Bulharska, Egypta, Ghany, Izraele, Mexika, Nigérie, Pákistánu či Velké Británie,“ doplnil Busios.

Partnerem veletrhu IDET je tradičně Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP ČR). „Asociace má na veletrhu IDET jako již tradičně společný stánek s partnerskou slovenskou asociací ZBOP a letos přivítáme také partnerskou asociaci z Ukrajiny. Mám velkou radost, že díky AOBP bude už podruhé na veletrhu vystavovat řada začínajících a inovativních českých firem, a to v rámci AOBP Start-up Innovation Pavilion. Letos to bude šest start-upů. Jako spoluorganizátoři veletrhu zároveň budeme koordinovat účast oficiálních zahraničních delegací na stáncích českých firem a těšit se můžete i na společný odborný seminář pořádaný AOBP spolu s Českým optickým klastrem,“ řekl Jiří Hynek, prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

Expozice Ministerstva obrany a Armády ČR nabídne řadu zajímavých exponátů

Ministerstvo obrany a Armáda ČR se letos představí s expozicí, která je tematicky zaměřena na 30 let od založení armády. Návštěvníci uvidí rozdíl mezi starší a novou technikou i vybavením, což jim umožní získat lepší představu o tom, jak se armáda za posledních 30 let změnila. Mezi vystavenými exponáty budou například protichemické vozidlo BRDM-2, které bylo používáno během války v Zálivu, a jeho moderní nástupce IVECO LOV CBRN. Zájemci uvidí také protiletadlové komplety STRELA S2-M a moderní RBS-70NG, velitelsko-štábní vozidlo R-5M Bečva na podvozku BVP-1 a oproti němu kolové obrněné vozidlo velitelsko-štábní TITUS. Na venkovní expozici se představí jeden z nejnovějších a nejvíce sledovaných přírůstků v rámci armádní techniky, a to hlavní bojový tank Leopard 2A4, který zde bude umístěn hned vedle tanku T-72 M1. Z nových akvizic budou na venkovní ploše k vidění také mobilní rušič STARKOM na podvozku Tatra či 3D radiolokátor MADR. Technologický pokrok bude ukázán také v expozici ručních zbraní, kde budou vedle sebe vystaveny nejnovější modely útočných pušek BREN II, včetně příslušenství, a původní československá SA vz. 58. Součástí vnitřní expozice budou také vitríny ukazující vývoj uniforem a výstrojních doplňků české armády za posledních 30 let.

CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS – největší expozice ze všech vystavujících firem

Firmy holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a automobilka TATRA TRUCKS, která je s ním úzce spojena, jsou tradičními vystavovateli na veletrhu IDET. Stejně jako v předchozích letech bude jejich společná expozice v pavilonu P a na venkovní ploše u haly vůbec největší ze všech vystavujících firem. Své výrobky, služby a technologické novinky představí vedle TATRA TRUCKS také společnosti TATRA DEFENCE VEHICLE, EXCALIBUR ARMY, RETIA, ELDIS, ČESKÁ LETECKÁ SERVISNÍ, MSM GROUP, KARBOX a EXCALIBUR INTERNATIONAL. TATRA TRUCKS do Brna na IDET přiveze novinku v podobě kontejnerového nakladače na podvozku Tatra Phoenix s pancéřovanou kabinou. V rámci souběžně se konajícího veletrhu PYROS 2023 Tatra ve světové premiéře odhalí novou generaci modelové řady Tatra Force. Další kopřivnický podnik TATRA DEFENCE VEHICLE představí pancéřované vozidlo TITUS ve verzi MKPP určené pro českou armádu. Společnost EXCALIBUR ARMY vystaví řadu svých vojenských vozidel. Na stánku CSG budou k vidění například samohybné houfnice Morana a Dita, dále to bude nové vyprošťovací a odsunové vozidlo Treva-30, obrněná vozidla Patriot 4x4 a Pandur II 8x8 nebo lehký komplet protivzdušné obrany MR-2 Viktor. Firma RETIA poprvé představí nové protidronové řešení ReCas s 3D radarem ReGuard.

GLOMEX MS sází na automobilovou techniku a systémy nočního vidění

Tuzemskou premiérou upraveného modelu Toyota Hilux Chamois se společnost GLOMEX Military Supplies uvede na letošním veletrhu IDET. Představí speciální vojenské automobily, nejpokročilejší systémy nočního vidění, vybavení pro výsadkáře a příslušníky speciálních sil. GLOMEX MS (součást holdingu SKUPINA a.s.) se zaměřuje na bezpečnostní průmysl a služby, spolupracuje se společností Lufthansa Technik, dodavatelem interiérů pro VIP a vládní letadla. Také se zabývá obchodem se speciální technikou, disponuje výhradními distribučními právy renomovaných světových výrobců a poskytuje kompletní poprodejní a servisní služby.

Partnerem veletrhu IDET je Lockheed Martin

Společnost Lockheed Martin je globální bezpečnostní a letecká firma, která se zabývá výzkumem, návrhem, vývojem, výrobou, integrací a údržbou pokročilých technologických systémů, výrobků a služeb. Díky provozním jednotkám rozděleným do rozsáhlých obchodních oblastí spolupracuje společnost s více než 50 zeměmi po celém světě, kterým pomáhá chránit jejich národní zájmy.

Účast slovenských firem ve znamení inovací

Díky podpoře Asociace bezpečnostního a obranného průmyslu Slovenské republiky a Velvyslanectví Slovenské republiky v Praze bude Slovensko na veletrhu IDET zastoupené 5 inovativními firmami. ARDACO představí plně škálovatelný systém Silentel pro bezpečnou komunikaci. SEC TECHNOLOGIES bude prezentovat dálkový detektor Falcon 4G, který díky unikátní laserové technologii dokáže na vzdálenost 6 km zachytit, identifikovat a kvantifikovat chemické látky s až 30krát vyšší citlivostí než pasivní detektory. NIXUS představí extrémně pevné nafukovací vojenské stany. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet také hasicího robota využívajícího umělou inteligenci od společnosti Mraz Robotics nebo letecký simulátor od společnosti VRM, který uspěl v tendru pro U.S. Air Force.

Start-up Innovation Pavilion i Zlatý IDET

Ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky se po úspěšné premiéře vrátí projekt Start-up Innovation Pavilion, který nabídne možnost seznámit se s nabídkou inovativních start-upů v oblasti obrany a bezpečnosti. Svá řešení představí A4 Conti, Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest (TECH4LIFE Hub), ATHEX Technology, Grant Detection, OteSpace a SPACEKNOW. Chybět nebude ani ocenění Zlatý IDET pro nejlepší exponáty veletrhu.

Terénní polygon a odborný doprovodný program

Lákadlem bezpečnostních veletrhů je venkovní IDET ARENA, tedy terénní polygon pro dynamické ukázky vojenské, hasičské a policejní techniky. Kromě polygonu je připravován i další doprovodný program. Po celou dobu konání veletrhu se budou odehrávat dvě významné konference – International Conference on Military Technology a International Conference Defence & Strategy.

Společně s veletrhy PYROS a ISET

Souběžně s veletrhem IDET se konají také Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb PYROS a Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET. Jde o jedinečnou příležitost pro prezentaci všech složek integrovaného záchranného systému. V pavilonu F se budou prezentovat Hasičský záchranný sbor ČR, Policie ČR, Celní správa ČR, Správa státních hmotných rezerv ČR, Vězeňská služba ČR i Městská policie Brno. Z firem nebude chybět například TATRA TRUCKS, THT Polička nebo Truck Servis Čáslav. Česká rodinná firma Hraspo ve spolupráci se společností MEIKO na veletrh PYROS přináší revoluční technologii TopClean M pro spolehlivé čištění a dezinfekci techniky ochrany dýchacích cest.

Otevírací doba a vstupné

Bezpečnostní veletrhy IDET, PYROS a ISET jsou ve dnech 24. a 25. května otevřeny od 9 do 17 hodin. První dva dny veletrhů je vstup umožněn pouze pro osoby starší 16 let. V pátek 26. května je otevřeno od 9 do 16 hodin. Vstupenky jsou nejvýhodněji k zakoupení na www.idet.cz. Veletrhy PYROS a ISET trvají až do soboty 27. května, kdy bude připraven program pro širokou veřejnost v podobě Dne bezpečnosti: Záchranáři dětem. V tento den bude otevřena i expozice Ministerstva obrany ČR a Armády ČR a pokračovat budou také ukázky techniky a zásahů v IDET Areně.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.