Velikost není všechno - proč obrovská ruská armáda nedokáže porazit Ukrajinu

Velikost není všechno - proč obrovská ruská armáda nedokáže porazit Ukrajinu
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin – vitalykuzmin.net, CC BY-SA 4.0|Popisek: Ruská samohybná kanónová houfnice 2S19 Msta
25 / 03 / 2023, 13:00

Rusko-ukrajinská válka poskytla jasný důkaz, že samotná velikost armády k vítězství nestačí. Navzdory operačním neúspěchům, logistickým selháním, taktické neefektivitě a morálním problémům však zůstává ruská armáda obrovskou silou v počtu vojáků, vybavení, vozidel a zbraňových systémů.

Pozorovatelé Pentagonu však tvrdí, že ukrajinští vojáci překonávají své vojenské nevýhody díky efektivní logistice, inovativní taktice a vůli bojovat.

„[Ukrajinci] si vedou na bojišti velmi, velmi dobře, soudržnost jejich jednotek není problém, jejich velení a řízení není problém, jejich logistika není něčím než historickým úsilím,“ řekl novinářům vysoký představitel amerického ministerstva obrany.

Přes své těžké ztráty a neschopnost zmocnit se a udržet území, ruská armáda stále představuje pro Ukrajinu nesmírnou hrozbu. Moskva podle Globalfirepower.com velí více než 12 000 tankům a čtyřikrát více vojákům v aktivní službě. Hodnocení Global Firepower z roku 2022 uvádí, že Rusko provozuje 850 000 aktivních jednotek ve srovnání s 250 000 ukrajinskými.

Obrovské rozdíly jsou také v dalších klíčových oblastech, jako jsou útočné vrtulníky, obrněná vozidla, stíhačky a dělostřelectvo. Rusko například provozuje téměř šestkrát více samohybných houfnic, trojnásobné množství taženého dělostřelectva a výrazně vyšší počet samohybných raketometů (3 391 proti 490 na Ukrajině). Tato numerická nerovnováha by mohla pomoci vysvětlit, proč Rusové pokračují v bombardování Ukrajiny raketami a proč Ukrajinci dostali americké zbraně, včetně 155 tažených houfnic M777.

,,Rusové mají stále k dispozici značné množství svých nashromážděných bojových kapacit z podzimu," řekl vysoký představitel ministerstva obrany. „Stále mají početní výhodu, stále mají k dispozici mnohem více vojenských zdrojů. Chci říct, jen musíme mít na paměti, že Rusům zůstala značná část jejich bojových kapacit a schopností."

Vysoký představitel ministerstva obrany také zdůraznil obtíže při posuzování probíhajících bojových operací a také toho, co určuje výsledek války. Samotná větší síla nebo palebná síla pokud není spojena s nezbytnou morálkou, podporou, zásobami a taktikou – nemusí přinést očekávané výsledky.

„Teď znovu, bojová schopnost sama o sobě nevyhrává války, musíte mít vůli bojovat, musíte mít dobré vedení, musíte mít velení a kontrolu, a oni (Rusové) tím trpí. Ale to vše v kombinaci se skutečností, že mluvíme o oblasti Ukrajiny, o kterou tyto dvě strany bojují již osm let nadále věříme, že by to mohl být dlouhodobý boj,“ řekl úředník.

Rusko-ukrajinská válka poskytla jasný důkaz, že samotná velikost síly k vítězství nestačí.

Bez řádné taktiky a logistiky byly mnohem menší, decentralizované, ale vysoce motivované ukrajinské síly schopny zničit větší a vysoce mechanizované ruské síly protipancéřovými zbraněmi, bojem ze zálohy a rozptýlenými, ale propojenými formacemi.

Zdroj: The National Interest

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.