Velitel íránských revolučních gard: "Vymazání Izraele z mapy je dosažitelným cílem"

Velitel íránských revolučních gard: &quote;Vymazání Izraele z mapy je dosažitelným cílem&quote;
Popisek: generál Salami
30 / 09 / 2019, 16:30

Velitel íránských Islámských revolučních gard ("Armády strážců islámské revoluce"), generálmajor Husajn Salami, prohlásil, že po čtyřech dekádách od islámské revoluce země "dokázala získat schopnost zničit šejdířský sionistický režim. Zlovolný režim musí být vymazán z mapy, a to již není snem, ale dosažitelným cílem." Jeho výroky byly citovány konzervativními médii i oficiální agenturou IRNA, která "diplomaticky" přidala, že jde o schopnost porazit protivníky, přes jejich "nepřátelství vůči Íránu".

Islámské revoluční gardy byly prezidentem Trumpem v dubnu zařazeny mezi teroristické organizace. Trump tehdy řekl, že tímto krokem Spojené státy říkají, že Írán je nejen sponzorem terorismu, ale že se na něm gardy aktivně podílejí, financují a propagují ho jako nástroj výkonu státní moci. Podporují a v minulosti podporovaly mj. Taliban, Hizballáh, Hamás, palestinský Islámský džihád a další. Odpovědí íránských poslanců na zařazení gard mezi teroristické organizace bylo provolávání "smrti Americe".

A generálové těchto "gard" se silných výroků nebojí. Zástupce velitele operací Islámských revolučních gard, Abbas Nilforoushan, před dvěma dny prohlásil, že pokud Izrael Írán napadne, bude muset "sbírat zbytky a kusy Tel Avivu ze Středozemního moře." Írán podle jeho slov obklíčil Izrael ze všech stran, a z Izraele nic nezbude. Mluvil přitom o obranyschopnosti své země, která by díky své geografické poloze snadno případný útok Západu a arabsko-izraelské koalice odrazila. Šlo o reakci na vyostřené vztahy po nedávném útoku na saúdský ropný průmysl, při němž byly použity drony, a z něhož nejen Spojené státy viní právě Írán.

Není nové, a přesto je pozoruhodné, do jaké míry si Íránci protiřečí. Obávají se útoku proti svému území, a současně vysvětlují, že Izrael je obklíčen ze všech stran. Svou roli v této politice dlouhodobě sehrává hnutí Hizballáh, a obecně íránské působení v Sýrii.  

Islámské revoluční gardy v celkové síle asi 120 tisíc mužů se věnují vnitřní "bezpečnosti", ochraně hranic, prosazování zákona teokratické diktatury. Operacím v rámci asymetrických konfliktů, a jejich součástí jsou také íránské raketové síly:

Zdroj: The Times of Israel

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace