20. listopadu proběhlo v Praze za přítomnosti náčelníka generálního štábu Aleše Opaty, premiéra Andreje Babiše, prezidenta Miloše Zemana či ministra obrany Lubomíra Metnara velitelské shromáždění, které mělo na programu hlavní úkoly armády pro příští rok.
Vysocí armádní a političtí představitelé státu se zabývali na velitelském shromáždění prioritám, které čekají naši armádu v roce 2020. V prvé řadě do tohoto období již ,,promlouvá" Koncepce výstavby armády ČR do roku 2030 (KVAČR 2030), která se projednávala i na posledním dvoudenním výjezdním zasedání sněmovního Výboru pro obranu.
Psali jsme
Výbor pro obranu projednával novou Koncepci výstavby Armády České republiky do roku 2030 (KVAČR 2030). Tento dokument především definuje výhled armádních...
Ministr obrany Lubomír Metnar minulý týden na výboru prohlásil, že v rámci KVAČRu bude kladen důraz na další modernizaci naší armády, na větší spolupráci se spojenci a interoperabilitu, bude vybudováno velitelství kybernetických operací a má být rovněž navýšen počet profesionálních vojáků na 30 000 a 10 000 příslušníků Aktivních záloh. Důležitým aspektem také bude navýšení sil rychlé reakce, pozornost bude věnována i výstavbě výsadkového pluku.
S náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou se ministr obrany shodl, že KVAČR reaguje na změny bezpečnostního prostředí. Právě modernizace byla jedním z ústředních témat shromáždění. Podle Opaty bude hrát ústřední roli v modernizačním procesu hlavně přezbrojení 7. mechanizované brigády novými BVP a tanky. Náčelník generálního štábu dal zřídit pracovní tým, který analyzuje, jak postupovat dál v otázce tanků, protože další modernizace stávajících tanků T-72M4 nemusí už do budoucna stačit.
Armádu čeká především dotažení některých důležitých projektů z minulosti. Ještě tento rok mají být uzavřeny smlouvy na dodání nových vrtulníků z USA, 3D radarů MADR (podpis má proběhnout 5. prosince), ujistil už předtím ministr obrany Metnar. Smlouva čeká na podpis rovněž v případě dvou letadel CASA. Armádní činitelé očekávají roce 2020 podepsání smlouvy s vítězem sporného tendru na nová BVP, který se již začíná povážlivě protahovat. Smlouvy by měly být také podepsány na dodávku protiletadlového kompletu SHORAD či systému řízení palby.
Psali jsme
Včera měl sněmovní Výbor pro obranu na programu mimo jiné téma technického stavu bojových vozidel Pandur. Někteří členové výboru, jako například Pavel...
V otázce pořízení dronů pak zatím není jasno. Prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že by preferoval koupit UAV z Izraele, nicméně podle Metnara je v tomto projektu ČR ještě na samém počátku a není zdaleka rozhodnuto, kdo bude dodavatelem dronů.
Metnar na shromáždění řekl, že na investice bude vyčleněno zhruba 18 miliard korun, o stejné částce již hovořil na zmíněném výjezdním zasedání Výboru pro obranu. Ministr obrany připomněl, že za tento rok se uzavřelo skoro 300 vojenských smluv za celkovou sumu 17 miliard korun.
Česká armáda bude velet misi EU v Mali
Metnar také potvrdil, že česká armáda převezme na půl roku velení výcvikové mise EU v Mali. Velitel této mise se má stát ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů generál František Ridzák. Otázkou zůstává zapojení slovenských kolegů do mise, o tom Slovensko a ČR právě jednají. V Mali již působí v současné době přes 100 českých vojáků, kteří se podílejí na ostraze velitelství mise v hlavním městě i výcvikové lokality Koulikoro. Hlavním úkolem je pak pomoc při výcviku a výstavbě malijské armády, která čelí islámským radikálům.
Tagy