Velká Británie potvrdila objednávku 12 bitevních vrtulníků AH-64E Apache
foto: CC BY-SA 3.0/Tchajwanský AH-64E
V červnu 2016 si Velká Británie objednala u americké vlády 38 bitevních vrtulníků AH-64E Apache, přičemž dodávky měly být uskutečněné do začátku roku 2024, a veřejně se hovořilo o závazku pořídit vrtulníků plnou padesátku. Zbývajících dvanáct strojů bylo objednáno nyní, a to v rámci kontraktu v hodnotě přibližně 192 milionů amerických dolarů týkajícího se především služeb podpory a údržby vrtulníků, který Velká Británie uzavřela se společností Boeing.
Současně společnost Boeing oznámila, že připravuje dodání celkem 47 strojů verze AH-64E ("Guardian") letectvům tří různých států, přičemž jde o přestavbu a modernizaci starších AH-64D ("Longbow"). Varianta E, dodávaná americké armádě od roku 2011, byla původně označována jako D Block III, ale protože se od předchozí verze liší výrazně, bylo označení změněno. I v minulosti vznikaly vrtulníky Guardian převážně přestavbou/modernizací verze D (celkem 634 modernizovaných a 56 nově postavených).
Psali jsme
Mezi nejznámější vojenské vrtulníky patří bezesporu Boeing AH-64 Apache, útočná helikoptéra z výzbroje americké armády zařazená do služby v roce...
Kromě dalšího je vybavena silnějšími motory, schopností řídit bezpilotní letouny, pilot může stroj ovládat v jakékoli situaci jen podle přístrojů a má také posílený podvozek. Její velkou předností je Joint Tactical Information Distribution System (JTIDS) určený pro snazší sdílení informací, datové komunikace, který velmi významně přispívá ke zvýšení situační povědomí posádky vrtulníku. Díky listům rotoru z kompozitních materiálů dosahuje vrtulník vyšších rychlostí, stoupavosti a unese také těžší náklad. Vrtulník zároveň získal schopnost operovat účinně nad mořem a napadat námořní cíle.
Psali jsme
Navzdory kritikům hodlá britské ministerstvo obrany pro pozemní armádu pořídit zhruba pět stovek obrněnců Boxer. Krom toho koncern MBDA představil možnou...
Bitevní vrtulníky Apache, které ve výzbroji americké armády nahrazovaly AH-1 Cobra od roku 1986 a definitivně v roce 2001, létají v 16 zemích světa včetně například Řecka, Izraele a Nizozemska. U britského armádního leteckého sboru létají v současnosti licenčně vyráběné AugustaWestland Apache, což je britská varianta AH-64D Apache Longbow. A již u ní Britové posílili schopnosti působit proti námořním cílům a nasadili je mj. v operacích proti Libyi v květnu 2011.
Tagy