Velká Británie potvrdila objednávku 12 bitevních vrtulníků AH-64E Apache

Velká Británie potvrdila objednávku 12 bitevních vrtulníků AH-64E Apache
Autor: CC BY-SA 3.0|Popisek: Tchajwanský AH-64E
13 / 03 / 2020, 11:00

V červnu 2016 si Velká Británie objednala u americké vlády 38 bitevních vrtulníků AH-64E Apache, přičemž dodávky měly být uskutečněné do začátku roku 2024, a veřejně se hovořilo o závazku pořídit vrtulníků plnou padesátku. Zbývajících dvanáct strojů bylo objednáno nyní, a to v rámci kontraktu v hodnotě přibližně 192 milionů amerických dolarů týkajícího se především služeb podpory a údržby vrtulníků, který Velká Británie uzavřela se společností Boeing.

Současně společnost Boeing oznámila, že připravuje dodání celkem 47 strojů verze AH-64E ("Guardian") letectvům tří různých států, přičemž jde o přestavbu a modernizaci starších AH-64D ("Longbow"). Varianta E, dodávaná americké armádě od roku 2011, byla původně označována jako D Block III, ale protože se od předchozí verze liší výrazně, bylo označení změněno. I v minulosti vznikaly vrtulníky Guardian převážně přestavbou/modernizací verze D (celkem 634 modernizovaných a 56 nově postavených).

Kromě dalšího je vybavena silnějšími motory, schopností řídit bezpilotní letouny, pilot může stroj ovládat v jakékoli situaci jen podle přístrojů a má také posílený podvozek. Její velkou předností je Joint Tactical Information Distribution System (JTIDS) určený pro snazší sdílení informací, datové komunikace, který velmi významně přispívá ke zvýšení situační povědomí posádky vrtulníku. Díky listům rotoru z kompozitních materiálů dosahuje vrtulník vyšších rychlostí, stoupavosti a unese také těžší náklad. Vrtulník zároveň získal schopnost operovat účinně nad mořem a napadat námořní cíle.

Bitevní vrtulníky Apache, které ve výzbroji americké armády nahrazovaly AH-1 Cobra od roku 1986 a definitivně v roce 2001, létají v 16 zemích světa včetně například Řecka, Izraele a Nizozemska. U britského armádního leteckého sboru létají v současnosti licenčně vyráběné AugustaWestland Apache, což je britská varianta AH-64D Apache Longbow. A již u ní Britové posílili schopnosti působit proti námořním cílům a nasadili je mj. v operacích proti Libyi v květnu 2011.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace