Velká Británie se zbavuje hlavních bitevních tanků

Velká Británie se zbavuje hlavních bitevních tanků
Autor: Defence Images (CC BY-SA 2.0)|Popisek: MBT Challenger 2
29 / 11 / 2016, 06:45

Úpadek vojenské síly Velké Británie pokračuje. Po vyřazení "drahých" proti-lodních střel Harpoon, uvažuje vedení britské armády o snížení počtu hlavních bitevních tanků až o třetinu.

Podle plánu armády bude u jednoho ze tří regimentů všech 56 tanků Challenger 2 vyměněno za bojová vozidla Ajax!

AJAX, the Future Armoured Fighting Vehicle for the British Army

Tento rozpočtový řez zanechá armádě o pouhých 40 tanků více, než má tradičně neutrální Švýcarsko, ale méně než třeba Srbsko.

Psali jsme:  V Kremlu praskají smíchy, britská Royal Navy se vrací k dělové výzbroji

Na úplně opačném konci je Rusko s více než  2 700 tanky...

Psali jsme: Tanky T-14 Armata hned tak nebudou, vrátí se modernizované T-80BV

T-14 "Armata"

Plán má být oficiálně oznámen během příštích měsíců a již stihl znepokojit řadu vojenských odborníků a bývalých či současných vojáků. Rusko mezitím hodlá do výzbroje zařadit stovky upgradovaných tanků T-80 a navíc neustále upozorňuje na technologický demonstrátor Armata T-14.

Rozpočtové škrty ovlivňují ale i slavnou Royal Navy. Střely Harpoon zmizí z válečných fregat a torpédoborců královského námořnictva v roce 2018 bez náhrady na 10 let, stejně tak zmizí na dva roky proti-lodní střely z helikoptér. Lodě tak zůstanou vyzbrojeny ve většině případů pouze jedním dělem BAE 4.5 " MK 8, což je dost chabá výzbroj na jakoukoliv konfrontaci s loděmi Ruska nebo Číny.

Zdroj: The Times

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace