Věříme, že česká strana objeví přednosti našich vrtulníků, říká ředitel pro rozvoj obchodu pro Evropu společnosti Bell Joel Best

Věříme, že česká strana objeví přednosti našich vrtulníků, říká ředitel pro rozvoj obchodu pro Evropu společnosti Bell Joel Best
Autor fotografie: Bell|Popisek: Joel Best
11 / 01 / 2019, 14:30

SM přináší rozhovor s ředitelem pro rozvoj obchodu pro Evropu společnosti Bell Joelem Bestem. Co říká na zrušení tendru na nákup 12 víceúčelových vrtulníků v minulém roce, chce se Bell zúčastnit i nového tendru? A jaké jsou aktivity této společnosti ve střední a východní Evropě? Více se dozvíte v našem rozhovoru.

Pane Beste, v jaké fázi jsou jednání o prodeji vrtulníků Bell UH-1Y Venom a AH-1Z Viper v Rumunsku?

I nadále podporujeme našeho zákazníka vládu Spojených států, Námořnictvo Spojených států a Námořní pěchotu Spojených států. Jsme si jisti, že jsme pro Rumunsko dali dohromady vítěznou nabídku. Čekáme na rumunskou vládu a jsme připraveni splnit její požadavky.

Bude také docházet k přenosu technologií?
 
Platformy H-1, tedy UH-1Y Venom a AH-1Z Viper, jsou z 85 % společné. Ve 21. století jde o jedinou sestavu útočného a víceúčelového vrtulníku ve výrobě, u které se tento přenos technologií objevuje.

Mohl byste upřesnit, jak například podniká Bell v regionu střední a východní Evropy?
 
Mateřskou společností Bellu je Textron. Máme společné rozsáhlé operace v rámci celé Evropy. Přibližně 30 % pracovních sil se nachází v Evropě.

Překvapilo vás zrušení veřejné soutěže na nákup 12 víceúčelových vrtulníků první Babišovou vládou?
 
Ne; překvapení by znamenalo, že jsme nebyli dostatečně angažováni. Jsme a zůstaneme spojeni prostřednictvím našeho partnera, tedy vlády Spojených států.

Je Bell připraven zúčastnit se nového tendru?

Jsme připraveni okamžitě reagovat.

Pokud se vaše společnost do něho zapojí, jak vidíte své šance na úspěch?

Jakmile by se znovu vyhlásila veřejná soutěž, Bell bude připraven dodat to nejlepší řešení a věříme, že česká strana objeví jeho přednosti. Lidé v České republice si k ochraně svých hranic zaslouží multifunkční vrtulník, který byl skutečně vyvinut pro bojové účely. Věříme, že čeští lídři chtějí ty nejlepší technologie a bojové schopnosti za nejlepší cenu. Pokud je to tak, tak naše nabídka zvítězí. UH-1Y bude montován v Texasu, shodou okolností má právě Texas největší počet obyvatel s českým původem ze všech států USA.

Bell je také aktivní na Blízkém východě - Ministerstvo zahraničí Spojených států dalo zelenou prodeji 12 helikoptér AH-1Z v hodnotě 911 mil. USD do Bahrajnu. Plánuje Bell další projekty v tomto regionu?

Bell je celosvětově aktivní prostřednictvím svého partnera, vlády Spojených států amerických. Mnoho států se aktivně snaží zajistit si naše produkty.

Bell uzavřel dohodu s francouzskou společností Safran o vývoji inovativního hybridního elektrického pohonu pro budoucí letecké taxi a systémy VTOL. Bude takzvaná mobilita na vyžádání časem dostupná širšímu okruhu uživatelů?

Omlouvám se, ale na tuto otázku nedokážu odpovědět.

Tagy článku