VERU STŘÍLÍ OTÁZKY: Armádní akvizice je třeba dostat pod kontrolu a koordinovat je v rámci NATO, říká poslanec Žáček

VERU STŘÍLÍ OTÁZKY: Armádní akvizice je třeba dostat pod kontrolu a koordinovat je v rámci NATO, říká poslanec Žáček
Autor: foto: redakce|Popisek: Veru střílí otázky 2
09 / 09 / 2021, 13:00

Do druhého dílu předvolebního pořadu Security Magazínu si Veronika Tušlová pozvala místopředsedu Výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS). Zajímalo ji, jak bude ODS bojovat proti dezinformacím, fungování BIS, kam přesně bude směřovat maximum výdajů na obranu a zda by měla být Česká republika soběstačná.

Veronika, studentka připravující se na navazující magisterské studium na Univerzitě obrany, zve do svého nového pořadu klíčové politiky a další osobnosti, které mají co říct k tématu obrany a bezpečnosti. Nejen v předvolebním čase, ale právě nyní – hodnotí uplynulé funkční období vlády, výkon ministerstva obrany, a prezentují své vlastní plány a koncepce pro další čtyři roky. Do dalšího dílu si Veronika pozvala místopředsedu sněmovního Výboru pro bezpečnost a poslance za ODS Pavla Žáčka. Hlavní priority ODS: boj proti dezinformacím, modernizace AČR, navýšení obranného rozpočtu, být základním článkem NATO a plnit své závazky.

Pavel Žáček: Dezinformace považuji za vážné riziko. Myslím si, že je nutno napravit tu základní vadu, která u nás tzn. že není žádný centrální koordinační orgán na úrovni vlády ve formě bezpečnostního národního poradce nebo zmocněnce pro řešení těchto věcí. Je nutné na úřadu vlády vybudovat styčný bod, který by měl pravomoci napravit a koordinovat všechny resorty, kterých se dezinformace týkají a které jsou do tohoto boje zapojeny.

Koaliční program SPOLU v oblasti obrany se bude zaměřovat například na dodržení závazku vůči NATO, 2 % HDP do obrany, který chtějí splnit už v rozpočtu na rok 2025, vyzbrojovací projekty v rámci NATO, znovuzřízení úřadu pro vyzbrojování, díky němuž budou pod kontrolou vojenské akvizice, které zkoordinují s partnery v NATO. Podpora exportu domácího průmyslu a jeho zapojování do dodávek pro ozbrojené síly a bezpečnostní sbory a odbornější přístup k obraně v informačním prostoru.

Ve videu více nejen o obraně v informačním prostoru, o fungování Bezpečnostní informační služby, o soběstačnosti České republiky ve strategických oblastech, o dodržení závazku postavení kompletní těžké brigády pro plnou kooperaci s NATO, a například jak by pan poslanec postupoval při řešení náhrady za stíhačky GRIPEN:

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace