VERU STŘÍLÍ OTÁZKY: Co jsme schopni vyrobit doma, bychom měli doma také nakoupit, říká poslanec Řehounek

VERU STŘÍLÍ OTÁZKY: Co jsme schopni vyrobit doma, bychom měli doma také nakoupit, říká poslanec Řehounek
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Veru střílí otázky
20 / 09 / 2021, 13:00

Do dalšího dílu předvolebního pořadu Security Magazínu si Veronika Tušlová pozvala předsedu podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany, obchod s vojenským materiálem a inovacemi AČR Jana Řehounka (ANO). Zajímal ji názor na zakázky MO, běžící modernizační projekty AČR, vybavenost AČR, obranný rozpočet a také názor na podporu domácího obranného průmyslu.

Veronika, studentka připravující se na navazující magisterské studium na Univerzitě obrany, zve do svého nového pořadu klíčové politiky a další osobnosti, které mají co říct k tématu obrany a bezpečnosti. Nejen v předvolebním čase, ale právě nyní – hodnotí uplynulé funkční období vlády, výkon ministerstva obrany, a prezentují své vlastní plány a koncepce pro další čtyři roky. Do dalšího dílu si Veronika pozvala předsedu podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany, obchod s vojenským materiálem a inovacemi AČR Jana Řehounka, který kandiduje za Pardubický kraj za hnutí ANO.

Jan Řehounek: Bohužel se celý svět posunul k tomu, že u většiny důležitých, možná nezbytných věcí se výroba přesunuje na východ, hlavně do Asie. V současné době vedení ministerstva obrany jde správným směrem, který podporuji na sto procent. Vše, co je možné vyrobit v české republice, pojďme vyrobit u nás a zapojme do výzbroje, případně výstroje AČR české podniky, protože opravdu v nemírovém stavu si každý hledí svého, ať je to náš spojenec z NATO anebo dodavatel z Asie.

V oblasti obrany se volební program hnutí ANO bude zaměřovat na prosazování bezpečnosti v rámci EU a NATO, uzavření hranic EU před nelegální migrací, soběstačnost, budování obranného průmyslu, budovat český vojenský výzkum.

Ve videu více nejen o technické vybavenosti AČR, o modernizačních projektech AČR, o práci ministerstva obrany, o soběstačnosti státu a také o podpoře domácího obranného průmyslu:

video: youtube

Přestože jsem koaliční poslanec, tak jako předseda podvýboru pro akvizice asi nebudu moci být nikdy úplně spokojen, protože samozřejmě těch projektů je rozjetých hodně. Táhnou se v čase možná déle, než by bylo potřeba ale není to podle mě tím, že by byly špatně připravené. Je to o tom, že samozřejmě trh se vyvíjí, jsou tady určité lobbistické tlaky na to, aby se některé projekty možná ubíraly nějakým směrem a je potřeba tyhle věci korigovat. Co se týká velkých modernizačních projektů v řádech miliard korun, tak tam je jasné, že asi žádný první nástřel harmonogramu nikdy nedopadne, protože je potřeba se bavit o tom, že projekt např. BVP v řádech desítek mld. korun je největším projektem, který v armádě kdy byl. Bylo asi potřeba předpokládat, že dojde k nějakému časovému zpoždění.

Na druhou stranu je potřeba říci i to, že v poslední době se výrazně práce akviziční sekce na ministerstvu obrany zlepšila. Já jsem byl velkým kritikem předchozího náměstka této sekce. Současný náměstek si myslím, že to posunul hlavně co se týká komunikace s parlamentem do výrazně lepšího stavu. Jsem mírným optimistou, věřím že důležité projekty, které v současné době jsou těsně před podpisem ať jsou to děla NATO, případně SHORADY tzn. protivzdušná obrana budou dotaženy ještě před letošními parlamentními volbami.

Je tady jedna zakázka, která byla dlouhodobě kritizována. To byly vlastně neprůstřelné vesty pro vojáky případně přilby. Ono je to vždycky složitější v tom, že při tom zadávacím procesu se na tom podílí mnoho lidí, někteří třeba u těch přileb chtěli komfort a upřednostňovali to například před balistickou ochranou. Potom pohled druhé strany, možná samotných vojáků, že je to sice hezky nadefinováno ale nedá se to nosit, takže jsem rád, že se tyto projekty dotáhli do konce, které možná nejsou co do částky nebo co do vnímání občanů natolik známé ale pro ty vojáky jsou možná důležitější než velké důležité celky. Pochválil bych i za to, že se konečně vysoutěžit náhradu možná 60 let starých UAZů a že vojáci budou jezdit novými terénními vozy.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace