VERU STŘÍLÍ OTÁZKY: Je třeba dotáhnout klíčové akviziční projekty. U munice se vyvarujme závislosti na francouzském dodavateli, říká Pirát Lipavský

VERU STŘÍLÍ OTÁZKY: Je třeba dotáhnout klíčové akviziční projekty. U munice se vyvarujme závislosti na francouzském dodavateli, říká Pirát Lipavský
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Veru střílí otázky 1
06 / 09 / 2021, 17:15

Do nového předvolebního pořadu Security Magazínu si Veronika Tušlová pozvala místopředsedu Výboru pro obranu Jana Lipavského (Piráti). Zajímalo ji, jak hodnotí uplynulé čtyři roky z hlediska přístupu ministerstva obrany k modernizaci ozbrojených sil, jaké jsou priority koalice Piráti a Starostové v oblasti obrany pro další období, a řeč přišla také na probíhající akvizice vojenské techniky.

Veronika, studentka připravující se na navazující magisterské studium na Univerzitě obrany, zve do svého nového pořadu klíčové politiky a další osobnosti, které mají co říci k tématu obrany a bezpečnosti. Nejen v předvolebním čase, ale právě nyní - hodnotí uplynulé funkční období vlády, výkon ministerstva obrany, a prezentují své vlastní plány a koncepce pro další čtyři roky. Do pilotního dílu si Veronika pozvala místopředsedu sněmovního Výboru pro obranu a poslance za Piráty Jana Lipavského. Piráti a obrana, pirátské priority: věda, výzkum, inovace, navýšení obranného rozpočtu, pokračování v klíčových akvizicích a spolehlivost České republiky v roli spojence svých mezinárodních partnerů.

Jan Lipavský: "Pro Piráty byly poslední čtyři roky velká škola. Byli jsme nováčky." Práci Výboru pro obranu hodnotí jeho místopředseda velmi pozitivně. Získal díky ní kromě dalšího přehled o stavu armády i o významných společnostech českého obranného průmyslu. Dvě procenta HDP do roku 2025 má koalice Pirátů a STAN v programu - důležité však z hlediska efektivity vynaložení prostředků bude, na co budou navazovat. Bude třeba vnímat (ekonomickou) realitu, a o naplnění závazku usilovat.

Program Pirátů a STAN klade důraz na vědu, výzkum a inovace. A v oblasti obrany chtějí investovat 2 % obranného rozpočtu - přibližně jednu miliardu korun. V současnosti je to asi 300 milionů. Investice tohoto charakteru, které podpoří exportní schopnosti obranného průmyslu, označuje Jan Lipavský za klíčové pro spojení státu s tímto sektorem ekonomiky. Možná to do jisté míry omezí možnosti obrany v oblasti akvizic, ale v delším časovém horizontu z toho bude podle Jana Lipavského profitovat.

Ve videu více nejen o akvizici 210 pásových BVP za 52 miliard nebo o principu teritoriality, o soběstačnosti České republiky ve strategických oblastech, o krizových zásobách a jejich udržování, bezpečnosti dodávek a například také o tom, jakou munici a jakým způsobem by bylo vhodné pro nová moderní děla AČR nakupovat, aby nevznikla závislost na jednom dodavateli:

video: youtube

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace