VERU STŘÍLÍ OTÁZKY: Přestaňme kriminalizovat nakládání s psychotropními látkami, říká poslanec Pirátů Tomáš Vymazal

VERU STŘÍLÍ OTÁZKY: Přestaňme kriminalizovat nakládání s psychotropními látkami, říká poslanec Pirátů Tomáš Vymazal
Autor fotografie: Foto: redakce|Popisek: Veronika střílí otázky
30 / 09 / 2021, 16:00

Do dalšího dílu předvolebního pořadu Security Magazínu si Veronika Tušlová pozvala předsedu Stálé komise pro kontrolu použití odposlechu Tomáše Vymazala (Piráti). Zajímalo ji, čemu se uplynulé čtyři roky věnoval jakožto místopředseda podvýboru pro vězeňství, jak vnímá rizika omezení růstu obranného rozpočtu, jak funguje Generální inspekce bezpečnostních sborů a také, jaké změny by uvítal jako předseda Stálé komise pro kontrolu použití odposlechu, při neevidování odposlechů.

Veronika, studentka Univerzity obrany, zve do svého nového pořadu klíčové politiky a další osobnosti, které mají co říct k tématu obrany a bezpečnosti. Nejen v předvolebním čase, ale právě nyní – hodnotí uplynulé funkční období vlády, výkon ministerstva obrany, a prezentují své vlastní plány a koncepce pro další čtyři roky.

Tomáš Vymazal: „To, že státní zastupitelství a soudy nevedou evidenci, v kolika případech lidé byli vyrozuměni o tom, že byli odposloucháváni mně přijde tristní a příznačné, že státní zastupitelství často pracuje s tím: trestní řád nám ukládá nějaké povinnosti, jasně, že to všichni plníme, pokud se to neděje, tak si stěžujte, ale aby šli do té evidence a zjistili, v kolika případech reálně to nikdo neřešil a nikdo si nestěžoval, tak to se jim samozřejmě nechce, protože by to byla práce navíc. Obecně si myslím, že to, co by nám ulehčilo všem v míře odposlechu, to, co by zjednodušilo jejich kontrolu by bylo, kdybychom přestali kriminalizovat nakládání s psychotropními látkami, to totiž ve skutečnosti tvoří nějakých 60 % odposlechů, které se týkají drog, takže kdyby drogy byly regulované a dostupné pod nějakou kontrolou, tak by kriminálních činů v této oblasti ubylo a odposlechů tím pádem také. Ony ostatně už v této oblasti nejsou odposlechy až tak účinné ale čistě teda, jak naložit s neplněním té povinnosti. Myslím, že je potřeba změnit trestní řád a uložit jim tu evidenci dělat.“

Program Pirátů a STAN klade důraz na vědu, výzkum a inovace. A v oblasti obrany chtějí investovat 2 % obranného rozpočtu. Podle poslance Vymazala je potřeba zavést dlouhodobý finanční rámec pro armádu, aby armáda věděla, s čím může počítat i kdyby to neměli být zmiňované 2% výdajů na obranu, tak aby byl vidět postup. Také velkým tématem Pirátů bude kyberbezpečnost, kam by armáda měla investovat značnou část finančních prostředků. Vidí také potřebu si většinu svojí IT infrastruktury vyrábět alespoň v Evropě nebo ideálně v České republice ale to je podle něj prozatím hudba budoucnosti.

Ve videu více nejen o legalizaci konopí, o Generální inspekci bezpečnostních sborů, o kybernetické bezpečnosti subjektů na všech úrovních, o soběstačnosti naší země a také o tom, čemu se jako člen podvýboru pro vězeňství pan poslanec T. Vymazal věnoval nejvíce, a co bude prioritami, bude-li opět zvolen.

                                   

                                                                           Video: YouTube

 

Tagy článku