Premiér Babiš prohlásil během své návštěvy 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou: "Byl jsem seznámen s akvizicí týkající se nových vrtulníků. Mělo by jít o čtyři bitevní a osm přepravních moderních strojů.“ Expertní komise Ministerstva obrany a armády tedy ze dvou předložených amerických nabídek zvolila variantu osmi víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bitevních AH-1Z Viper od společnosti Bell v hodnotě zakázky 14,5 miliardy korun. Dala jí přednost před dvanácti Black Hawky (UH-60M) od společnosti Sikorski v hodnotě 13,2 miliardy. Kontrakt, sjednaný mezi vládami ČR a USA, by měl být uzavřený do konce roku, a vrtulníky by měla mít armáda k dispozici v roce 2023.
Expertní komise posuzovala dvě nabídky předložené americkou stranou v květnu letošního roku. A vybrala původnímu a roky diskutovanému záměru dvanácti víceúčelových strojů, jež měly nahradit dosluhující Mi-24/35, tu méně odpovídající. Podobně jako v případě pásových BVP tak sledujeme změny v přístupu, které AČR, resp. MO, provádějí za svým marketingovým heslem: "Jsme armáda, víme, co chceme!" V červnu loňského roku chtěly 12 strojů. Letos v srpnu se rozhodují, že postačí kombinace osmi víceúčelových (které nesplňují některé z požadavků, především nemají řízené protizemní střely) a čtyř bitevních (které původně v projektu vůbec nefigurovaly), přičemž jsou ochotné za tyto stroje zaplatit přibližně o dvě miliardy více, než s jakou částkou dlouhodobě počítaly, a o 6,5 miliardy více než by stálo italské řešení nabízené společností Leonardo v podobě vrtulníků AW139M.
Především Vipery v českých barvách budou nepochybně působit velmi atraktivně. Budou ovšem jen čtyři, a než někdy v budoucnu proběhne jiný akviziční projekt, o němž tisk spekuluje, celkem logicky, že bude zrcadlový (tj. 8 Viperů a 4 Venomy, čímž bude armáda moci vyzbrojit dvě vzájemně se doplňující letky), působí čtyři Vipery trochu jako drahá hračka. Netřeba dodávat, že z rolí týkajících se přepravy osob nebo spolupráce s Integrovaným záchranným systémem v jejich případě nebude nic. Možná by mohly asistovat dopravní policii při stíhání dálničních pirátů.
V zásadě dává tímto rozhodnutím expertní komise z jistého úhlu pohledu za pravdu bývalé ministryni obrany Karle Šlechtové, která původní tendr zrušila s odůvoděním, že armádou požadované všechoschopné vrtulníky trh nenabízí (a tím, který splňuje teoreticky všechny požadavky a nadto byl nabídnut za velmi dobrou cenu, MO "pohrdlo"). Vipery jsou samozřejmě pro přímou leteckou podporu pozemních jednotek efektivnější zbraní než víceúčelové stroje. Ale s takovým poznáním jistě nikdo nečekal na americkou nabídku - a přesto armáda roky žádala 12 víceúčelových vrtulníků. Kombinací Venomů a Viperů opouští koncepci, která se jí dostala pod kůži dlouholetým nasazováním hybridních ex-sovětských gunshipů, což jsou vrtulníky, které jinde na světě opravdu neexistují a nejsou vyvíjené.
Těšíme se na podrobnosti a všechny by nás měla zajímat především otázka provozních nákladů vrtulníků, o jejichž pořízení bylo rozhodnuto.