foto: Breaking Defense/Test rakety
110 raket PrSM může být dodáno v příštím roce americké armádě. Ta vznesla požadavek v rámci rozpočtu pro rok 2022 na rakety v celkové hodnotě 166 milionů dolarů.
Americká armáda může obdržet v příštím roce 110 nových taktických raket země-země PrSM (Precision Strike Missile). V rámci rozpočtu pro rok 2022 vznesla US Army požadavek 166 milionů dolarů. V programu PrSm si dříve konkurovaly dvě společnosti - Raytheon a Lockheed Martin, kterým americká armáda poskytla v roce 2017 subvence na vývoj rakety.
Video: YouTube
Lockheed představil svůj projekt PrSM, jenž má mít podle oficiálních informací dolet až 499 km, nicméně skutečnost bude ještě ,,optimističtější", protože vzhledem k odstoupení USA od smlouvy INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) se hovoří se neoficiálně až o 750 km.
Psali jsme
Čínská armáda staví model americké letadlové lodě třídy Gerald R. Ford a jiných plavidel, která slouží k výcvikovým účelům, informovala agentura...
Počátky programu se datují rokem 2017, před dvěma lety, 10. prosince 2019 byl proveden ostrý test rakety, který dopadl úspěšně. Raketa byla vypálena raketometu M142 HIMARS a zasáhla cíl ve vzdálenosti 240 km. Další zkouška následovala přesně 3 měsíce po prvním. Tentokrát raketa zasáhla cíl ve vzdálenosti 180 km. V říjnu Lockheed oznámil další ze série testů, kdy mělo dojít k překročení maximálního doletu, tedy 499 km. Raketa tak uletěla vzdálenost přes 500 km.
Nová střela má nahradit ve výzbroji starší MGM-140 ATACMS (Army TACtical Missile System). ATACMS představuje sérii amerických taktických balistických střel (s velmi krátkým doletem). Nesou jednu hlavici s konvenční náplní (vývoj verze s jadernou hlavicí byl zrušen). Jsou odpalovány z mobilních raketometů (MLRS) typu M270 MLRS nebo HIMARS.
Psali jsme
Čína se může pochlubit světovým prvenstvím. Jako první stát na světě totiž zkonstruovala víceúčelový bojový letoun 5. generace ve dvoumístné...
Konkurent Lockheedu Raytheon pracoval na svém projektu PrSM, který nesl název DeepStrike. Nicméně v rámci tohoto projektu byl zkoušky neustále zpožďovány, až test vůbec neproběhl, protože Raytheon měl s raketou technické potíže od roku 2019, takže nemohlo dojít k plánovanému otestování rakety na střelnici White Sands v Novém Mexiku.
Americká armáda a Raytheon se pak společně dohodly, že ukončí program Deepstrike a US Army společnosti Raytheon neposkytne další finanční prostředky na vývoj rakety. Projekt Deepstrike totiž nesplňoval daná kritéria, aby mohl postoupit do další fáze. Zajímavé je v této souvislosti ještě zmínit, že Raytheon od americké armády dostal vyšší příspěvek - 116,4 milionu dolarů, zatímco Lockheed jen 73,8 milionu dolarů.
Zdroj: Defence Blog
Tagy