VIDEO: Americké armádě může být dodáno v příštím roce 110 taktických raket PrSM

VIDEO: Americké armádě může být dodáno v příštím roce 110 taktických raket PrSM
Autor fotografie: Breaking Defense|Popisek: Test rakety
13 / 12 / 2021, 13:00

110 raket PrSM může být dodáno v příštím roce americké armádě. Ta vznesla požadavek v rámci rozpočtu pro rok 2022 na rakety v celkové hodnotě 166 milionů dolarů.

Americká armáda může obdržet v příštím roce 110 nových taktických raket země-země PrSM (Precision Strike Missile). V rámci rozpočtu pro rok 2022 vznesla US Army požadavek 166 milionů dolarů. V programu PrSm si dříve konkurovaly dvě společnosti - Raytheon a Lockheed Martin, kterým americká armáda poskytla v roce 2017 subvence na vývoj rakety.

                                    

                                                                           Video: YouTube

Lockheed představil svůj projekt PrSM, jenž má mít podle oficiálních informací dolet až 499 km, nicméně skutečnost bude ještě ,,optimističtější", protože vzhledem k odstoupení USA od smlouvy INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) se hovoří se neoficiálně až o 750 km.

Počátky programu se datují rokem 2017, před dvěma lety, 10. prosince 2019 byl proveden ostrý test rakety, který dopadl úspěšně. Raketa byla vypálena raketometu M142 HIMARS a zasáhla cíl ve vzdálenosti 240 km. Další zkouška následovala přesně 3 měsíce po prvním. Tentokrát raketa zasáhla cíl ve vzdálenosti 180 km. V říjnu Lockheed oznámil další ze série testů, kdy mělo dojít k překročení maximálního doletu, tedy 499 km. Raketa tak uletěla vzdálenost přes 500 km.

Nová střela má nahradit ve výzbroji starší MGM-140 ATACMS (Army TACtical Missile System). ATACMS představuje sérii amerických taktických balistických střel (s velmi krátkým doletem). Nesou jednu hlavici s konvenční náplní (vývoj verze s jadernou hlavicí byl zrušen). Jsou odpalovány z mobilních raketometů (MLRS) typu M270 MLRS nebo HIMARS.

Konkurent Lockheedu Raytheon pracoval na svém projektu PrSM, který nesl název DeepStrike. Nicméně v rámci tohoto projektu byl zkoušky neustále zpožďovány, až test vůbec neproběhl, protože Raytheon měl s raketou technické potíže od roku 2019, takže nemohlo dojít k plánovanému otestování rakety na střelnici White Sands v Novém Mexiku.

Americká armáda a Raytheon se pak společně dohodly, že ukončí program Deepstrike a US Army společnosti Raytheon neposkytne další finanční prostředky na vývoj rakety. Projekt Deepstrike totiž nesplňoval daná kritéria, aby mohl postoupit do další fáze. Zajímavé je v této souvislosti ještě zmínit, že Raytheon od americké armády dostal vyšší příspěvek - 116,4 milionu dolarů, zatímco Lockheed jen 73,8 milionu dolarů.

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku