VIDEO: Americké kladivo na ruskou Armatu - přichází nejnovější verze tanku Abrams

VIDEO: Americké kladivo na ruskou Armatu - přichází nejnovější verze tanku Abrams
Autor fotografie: General Dynamics
30 / 11 / 2019, 17:00

Hodně se o ní mluvilo, dost se o ní již napsalo, řeč je o nejnovější verzi amerického tanku M1A2C Abrams.

Tank v nejnovější verzi M1A2C Abrams (dříve známá pod označením M1A2 SEPv3) může podle mnohých armádních expertů znamenat skutečný technologický průlom, novodobý ,,game changer" v budoucích konfliktech.

Přechod hlavního bojového tanku M1A1 Abrams na konfiguraci M1A2 SEPv3 je součástí kontraktu podepsaného v prosinci minulého roku. Ten umožňuje realizaci stěžejní modernizace až 435 tanků M1A1 Abrams na variantu M1A2 SEPv3. Tento proces má běžet až do roku 2025. Armádní rozpočet pro příští rok pak požaduje 174 nových a modernizovaných tanků Abrams.

První dva tanky v této verzi dostala americká armáda před dvěma rok, v říjnu 2017. Server National Interest v červenci tohoto roku uvedl, že armáda v současné době dostatek těchto vozidel, aby s nimi vybavili celou obrněnou brigádu. Americká obrněná brigáda obvykle operuje s počtem okolo 100 tanků. Americká armáda pak má 16 obrněných brigád, které jsou součástí celkem 58 bojových brigád.

Konfigurace M1A2C přináší řadu vylepšení či novinek pro moderní tank 21. století. Zahrnuje především vylepšené elektronické systémy, přídavnou elektrickou energii k podpoře budoucích technologií, vylepšenou termovizní pozorovací/zaměřovací jednotku 3. generace IFLIR (Improved Forward-Looking Infrared) pro střelce i velitele, vylepšené pancéřování vozidla (přídavné pancéřování NGAP), síťová vylepšení, novou munici 120 mm, zmodernizované komunikační systémy a mnohé další prvky v této pokročilé variantě tanku Abrams.

                                     

Kromě toho M1A2C nabízí zvýšenou celkovou spolehlivost tanku i schopnost přežití a zjednodušení údržby.

Samostatnou kapitolou je pak izraelský systém aktivní ochrany Trophy, který testovali Američané v konfliktu v Iráku. Plně automatizovaný systém Trophy chrání vozidlo v okruhu 360° hlavně proti protitankovým řízeným střelám či proti reaktivním granátometům. 

Standard M1A2C pak vcelku představuje novou a nejpokročilejší generaci tanku, který podle armádních představ být onou rozdílovou zbraní v potenciálním boji třeba proti ruskému tanku T-14 Armata, který pro Abramsy představuje riziko i například díky protitankové střele 3UBK21 Sprinter. Právě toto riziko by měl eliminovat již zmíněný systém aktivní ochrany Trophy.

 

Zdroj: National Interest

Tagy článku