VIDEO: Americké námořnictvo vypustilo lovce čínských a ruských ponorek

VIDEO: Americké námořnictvo vypustilo lovce čínských a ruských ponorek
Autor fotografie: screenshot Youtube|Popisek: USS South Dakota
08 / 02 / 2019, 14:30

Americké námořnictvo uvedlo 2. února do služby ponorku USS South Dakota, která patří k nejvíce technologicky pokročilým plavidlům a s trochou nadsázky ji můžeme označit jako ,,lovce" nepřátelských ponorek.

US Navy posílí ponorka USS South Dakota (SSN 790), 17. jednotka z třídy Virginia, která byla slavnostně uvedena do služby 2. února. Flexibilní a víceúčelová platforma USS South Dakota patří do třídy amerických útočných ponorek s jaderným pohonem, které plní rozličné úkoly, přes ničení nepřátelských ponorek po pobřežní bojové operace.

Celkem má být ve třídě Virginia postaveno 30 jednotek, přičemž stavba první z nich začala již před 20 lety.

                                    

Během slavnostní ceremonie vyzdvihl velitel Dakoty Craig Litty schopnosti ponorky dominovat podmořské oblasti a umožnit tak dosáhnout vojenského úspěchu při jakémkoliv střetu s nepřítelem. Viceadmirál Charles A. Richard prohlásil, že USA musí pokračovat v úsilí stavět nejlepší ponorky na světě, protože soupeři hledají cesty, jak narušit americkou dominanci pod mořem. Podle US Navy je právě USS South Dakota tím plavidlem, které se může postavit do první linie v potenciálním konfliktu s čínskou nebo ruskou ponorkou.

USS South Dakota má výtlak 7 800 t (pod hladinou), může dosáhnout rychlosti přes 25 uzlů (pod hladinou) a má neomezený dosah. Posádku plavidla tvoří 134 mužů. Výzbroj ponorky tvoří čtyři 533mm torpédomety, dvanáct střel Tomahawk.


Zdroj: wearethemighty.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.