Video: Americký torpédoborec se v Pacifiku srazil s kontejnerovou lodí

Video: Americký torpédoborec se v Pacifiku srazil s kontejnerovou lodí
17 / 06 / 2017, 12:15

Srážka v Pacifiku, ani první, ani poslední. Kolize amerického torpédoborce USS Fitzgerald DDG-62 třídy Arleigh Burke s kontejnerovou lodí ACX Crystal v Pacifiku určitě naplní média. Nicméně podobných srážek se stávají každoročně desítky a mnohdy se o nich ani nepíše.

V tomto případě se jedná o válečnou loď nejsilnější velmoci, takže reagují i česká suchozemská média.

V prostoru, kde k srážce došlo, panuje čilý dopravní ruch obtížně pochopitelný pro suchozemce. V podstatě bychom mohli mluvit o námořní dálnici v plném provozu. Rozdíl je v tom, že lodě mají výtlak v desítkách tisíců tun, což prezentuje s určitými omezeními jejich hmotnost, ale zcela postrádají brzdy. USS Fitzgerald má výtlak téměř 8500 tun a ACX Crystal přes 29000 tun.

Setrvačnost je obrovská, a to i v případě změny kurzu, tedy směru plavby lodě, která v takové situaci jde, autařsky řečeno, do smyku. I zpětný chod lodních šroubů působí poměrně pomalu. Zastavení lodi plující na moři rychlostí několika desítek kilometrů za hodinu je podle různých faktorů reálné na dráze v délce jednotek až desítek kilometrů. Stačí si připomenout střet parníku Titanic s ledovcem. Hmotnost lodí a tím pádem i setrvačnost jejich pohybu je taková, že velké typy musí vytáhnout od mola při vyplutí a naopak k němu dopravit při návratu remorkéry. Mezi vysoce ceněné mistrovské kousky kapitánů a navigátorů patřila vždy schopnost samostatného vyplutí a přistání. Především z výše uvedených důvodů dochází bez ohledu na všemožnou techniku, radary a palubní hlídky ke kolizím na mořích i v současnosti. Stačí malá chyba, nebo technická závada a neštěstí je hotovo. Při změnách magnetického pole, v mlze, noci a bouři mohou v Pacifiku nastávat neobvyklé situace, včetně rušení a nesprávných odrazů radarových signálů.

Z publikovaných snímků je vidět, že bez ohledu na povyk médií se jednalo o malou kolizi. Lodě o sebe v podstatě škrtly. Na boku torpédoborce nejsou viditelná velká poškození a přitom tyto lodě obvykle nemají boční pancéřování trupu. Rovněž kevlarové desky, které údajně chrání některá důležitá pracoviště torpédoborců třídy Arleigh Burke neposkytují ochranu před následky srážky s jiným plavidlem. Podle dosažitelných, nicméně prozatím neověřených, informací v poledne by mělo na válečné lodi chybět sedm námořníků. To je poměrně hodně a, pokud je informace pravdivá, mělo by se jednat o příslušníky noční palubní směny k srážce došlo o půl třetí ráno), kteří pravděpodobně spadli přes palubu při nárazu.

Podle zveřejněných informací torpédoborec nabírá vodu, což je logické vzhledem k poškození opláštění trupu, nicméně posádka vodu odčerpává. Loď je schopná plavby, takže nedošlo k uvolnění pohonných jednotek z ložišť a jejich vyřazení z provozu, stejně jako k ohnutí hřídelí některého z obou lodních šroubů či poškození kormidel. Plavidlo pravděpodobně skončí na určitou dobu v suchém doku a velitel, který převzal loď 13. května, se nevyhne vyšetřování. Další informace si můžete přečíst v následujících článcích na Security.

Tagy článku