VIDEO: Black Hawk už lidskou posádku nepotřebuje. První plně autonomní let vrtulníku trval půl hodiny

VIDEO: Black Hawk už lidskou posádku nepotřebuje. První plně autonomní let vrtulníku trval půl hodiny
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: UH-60 Black Hawk
14 / 02 / 2022, 12:00

Vrtulník UH-60 Black Hawk poprvé letěl bez lidské posádky a ve vzduchu vydržel celkem 30 minut.

Stroj vzlétl z Fort Campbell v Kentucky 5. února a let trval celkem 30 minut. Druhý let se pak uskutečnil o dva dny později a oba byly úspěšné. Jedna z klíčových fází - přistání" - proběhla hladce včetně ostatních autonomních manévrů stroje. Let je skutečně přelomový, protože byl prvním svého druhu.

                                  

                                                                         Video: YouTube

Vrtulník byl ovládán autonomním systémem MATRIX, který vyvinul výrobce Black Hawku, společnost Sikorsky, a v technologické rovině spolupracoval i Lockheed Martin.

Podle programového manažera v agentuře DARPA Stuarta Younga bude mít americké letectvo se systémem ALIAS větší operační flexibilitu. Bez pilotů může Black Hawk operovat ve dne i v noci i v nepříznivých podmínkách, které jsou charakteristické například zhoršenou viditelností.

A samozřejmě je zda potom nepopiratelná výhoda, že stroj může letět do nebezpečných oblastí a tam plnit rozličné úkoly, které by jinak představovaly pro lidskou posádku Black Hawku riziko.

Můžeme tak říct, že zmiňovaný systém znamená malou revoluci, protože umožňuje plně autonomnímu vrtulníku plnit mise, aniž by vystavoval zvýšenému nebezpečí lidskou posádku.


Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace