Redakce Security magazínu měla možnost být jako exkluzivní host u cvičení Bundeswehru, kde se testovalo bojové vozidlo pěchoty Puma. Při té příležitosti pořídila rozhovor se zástupcem Bundeswehru, který o této akci řekl více.
SM byl přítomen u vojenského cvičení Bundeswehru, kde se na vojenském cvičišti v Bergen-Hohne testovalo bojové vozidlo Puma. Ta je spolu s třemi dalšími vozidly účastníkem armádní zakázky za 53 miliard korun na pořízení nových BVP pro českou armádu, která požaduje 210 nových vozidel. Do konce roku by mělo ministerstvo obrany armádní ,,megatendr" uzavřít a vyhlásit vítěze.
BVP PUMA je společným projektem dvou předních evropských zbrojovek Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall. Vývoj a výroba probíhá prostřednictví konsorcia PSM, jakožto společného podniku těchto společností. Vývoj vozidla začal v roce 2002, první prototyp vznikl v roce 2005. Po deseti letech detailního testování jej roku 2015 zařadil do výzbroje německý Bundeswehr. PUMA je zcela nová bojová platforma s výhledem životnosti na dalších 40 let. Hlavní předností je bojová síla a ochrana osádky.
Německý spolkový úřad pro vyzbrojování (BAAINBw - Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) byl nedávno pověřen vytvořením pracovní skupiny s německými zbrojovkami Rheinmetall a KMW (Krauss-Maffei Wegmann) s cílem rozšířit schopnosti mechanizované pěchoty, která se v roce 2023 stane páteří tzv. sil velmi rychlé reakce NATO (VJTF - Very High Readiness Joint Task Force).
Psali jsme
Jedním z uchazečů v rámci tendru na nová pásová bojová vozidla pěchoty je Puma od společnosti PSM. Vozidlo vyvinuté podle požadavků německého…
BVP PUMA tím získá značné značné rozšíření svých bojových schopností. Půjde o nové schopnosti v oblastech průzkumu, velení a palebné síly, čímž PUMA přispěje k nárůstu schopností celé mechanizované pěchoty.
Rozhovor se zástupcem Bundeswehru:
Security magazín dostal možnost účasnit se živých střeleb Bundeswehru. Můžete nám říci, kde se přesně nacházíme a co zde probíhá?
Ano, nacházíme se ve vojenském výcvikovém prostoru NATO - na vojenském cvičišti v Bergen-Hohne, na střelnici 21. v současné době realizujeme ve spolupráci se zástupci průmyslu testování technologií PUMA, které již delší dobu využíváme.
Na jakou vzdálenost se střílí a jak jsou střelby úspěšné?
Zde v prostoru, určeném pro zkoušky palných zbraní, tj. na střelnici 21, jsou cíle, které jste již viděli, instalovány na vzdálenost 1 750 metrů. Rovněž jste viděli, jaká je úspěšnost zásahů - tento výsledek vypovídá sám za sebe.
Jaké jsou hlavní výhody BVP Puma a jaké jsou jeho hlavní technologie?
V souvislosti s vývojem BVP Puma byl kladen zvláštní důraz na ochranu, která má také vysokou prioritu. Zejména samozřejmě, ochrana posádky, proto zde byla ochrana posílena a samozřejmě bylo přidáno i reaktivní pancéřování.
Jak jste s BVP Puma spokojeni?
Znamená to, že jsme o koncepci tohoto zbraňového systému zásadně přesvědčeni. To, co zde vidíme, totiž ještě není všechno. Toto je vůz jako takový. Pak je tu motorizovaná pěchota, která je rovněž vybavena digitální technologií a s vozidlem komunikuje. S tím jsme - ve stavu, v jaké v současné době je - maximálně spokojeni, přesto však vyvíjíme snahu daný systém v rámci této kampaně dále optimalizovat.
Tagy