VIDEO: Bombardér B-1B Lancer nesl při testu řízenou střelu AGM-158 vně stroje. Zvětší se výrazně raketový arzenál letounu

VIDEO: Bombardér B-1B Lancer nesl při testu řízenou střelu AGM-158 vně stroje. Zvětší se výrazně raketový arzenál letounu
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: B-1B Lancer
04 / 12 / 2020, 14:00

Americké letectvo otestovalo bombardér B-1B Lancer s raketou AGM-158 JASSM vně stroje. Střela byla nesena na externím zbraňovém pylonu. USAF si od tohoto kroku slibuje zvýšení raketové výzbroje bombardéru, a to až o 50%.

Americké letectvo zveřejnilo nové video, na němž má bombardér B-1B Lancer připevněnou řízenou raketu AGM-158 JASSM k trupu, těsně za kokpitem stroje. Nedošlo k odpálení rakety, představitelé USAF potřebovali otestovat schopnost držení či nesení rakety vně stroje. 

                                    

                                                                             Video: YouTube

Test má být výchozím krokem k dalšímu výraznému zvýšení počtu raket jednoho bombardéru, a to až o 50%. Vzhledem k tomu, že Lancer je vyzbrojen 24 střelami JASSM, znamenalo by to jinými slovy zvýšení o 12 raket a celkový počet by tak činil až 36 střel. A už to by signifikantním způsobem zvýšilo údernou sílu bombardéru. V této souvislosti se také hovoří v americkém letectvu o tom, že externí pylony by mohly sloužit jako nosiče hypersonických střel pro Lancery.

B-1B Lancer je součástí amerického letectva již od roku 1986. Od svého prvního letu zažil mnoho přímých nasazení, z těch nejdůležitějších jmenujme operaci Pouštní liška v roce 1998, kdy Lancery bombardovaly vybrané irácké cíle. Stroje byly nasazeny rovněž během operace Spojenecká síla v roce 1999, kdy byla bombardována Jugoslávie. Známé je také nasazení Lancerů v rámci operace Trvalá svoboda, kterou vyhlásil bývalý prezident George W. Bush v roce 2001. Bombardéry se osvědčily i při další irácké kampani v roce 2003, kdy došlo zároveň k pozemní invazi do Iráku, přičemž operace se zúčastnilo 11 Lancerů, které operovaly z Ománu. 

B-1B Lancer sice neplnil své původní poslání, to znamená provádění jaderných úderů na strategické cíle v Sovětském svazu z důvodu zlepšení mezinárodních vztahů mezi velmocemi, nicméně ukázal se při všech zmíněných kampaních jako užitečný a flexibilní letoun, na který byl spoleh. Jisté je však to, že spolu s B-52 Stratofortress ho čeká za nějaký čas vyřazení ze služby, kdy má oba bombardéry nahradit americký stealth bombardér B-21 Raider, který má dosáhnout podle plánů počáteční operační způsobilosti v roce 2030.

 

Zdroj: popularmechanics.com

Tagy článku

-->