Britské námořnictvo otestovalo novou víceúčelovou raketu Martlet

Britské námořnictvo otestovalo novou víceúčelovou raketu Martlet
Autor fotografie: Royal Navy
21 / 07 / 2019, 14:00

Royal Navy 16. července oznámila, že otestovala úspěšně novou raketu Martlet od společnosti Thales proti teroristům a sebevražedným atentátníkům útočících z malých plavidel.

Fregata HMS Sutherland během testu vystřelila čtyři nové rakety Martlet na rychle se pohybující člun u pobřeží Walesu. Cílem zkoušky bylo zjistit, zda rakety mohou být odpáleny plavidla a také vrtulníku. Podle velícího důstojníka fregaty Toma Weavera byl výsledek testu ,,působivý". Předtím byla testována i varianta systému, která je určená k likvidaci nepřátelských dronů. 

Nová raketa pak má být integrována z 30 mm kanonem, jímž je fregata HMS Sutherland vybavena. Tento kanon je efektivní proti cílům na blízkou vzdálenost, nicméně právě integrace rakety Martlet s zvýší účinnost a obranné schopnosti plavidel.

Víceúčelová raketa Martler je navržená k ničení malých člunů či plavidel, které představují hrozbu britským lodím. Operují z nich teroristé i sebevražední atentátníci. Ale nejen těm. Britské námořnictvo znepokojily nedávné incidenty, kdy byla napadena plavidla převážející obchodní a vojenský materiál systémy vybavenými výbušnými zařízeními, proto činí taková opatření, aby jim mohla v budoucnu zabránit. 

 

Tagy článku