VIDEO: Československé L-39 v boji proti Islámskému státu

VIDEO: Československé L-39 v boji proti Islámskému státu
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: L-39 Albatros
08 / 11 / 2017, 15:00

Československou stopu v Sýrii reprezentuje známý proudový podzvukový letoun L-39 Albatros, který bombardoval pozice Islámského státu například ve městě Dajr az-Zaur.

Podívejte se na video, kde letoun L-39 Albatros, který aktivně využívá syrská armáda, bombarduje pozice Islámského státu ve městě  Dajr az-Zaur. Československé proudové podzvukové letadlo bylo také například využito i při obléhání Aleppa. L-39 využívají v současné době například thajské či libyjské vzdušné síly, Bulharsko, Kuba či Arménie. 

 

L-39

L-39 byl zařazen do služby v roce 1971. Jedná se o všestranný letoun, který je určen pro základní, pokračovací či bojový letecký výcvik. Letadlo nahradilo svého předchůdce Aero L-29 Delfín. L-39 je prvním typem cvičného proudového letadla druhé generace a jeden z prvních typů s dvouproudovým motorem.

psali jsme: Aero pracuje na prvních letounech nové generace L-39NG

V sedmdesátých a osmdesátých letech byl součástí 30 států a i dodnes zůstává nejpoužívanějším proudovým výcvikovým letounem na světě. Hodí se díky svým vlastnostem, kterými jsou zejména snadná obsluha, spolehlivost a jednoduchost, i pro akrobatická cvičení. Letoun bylyl také vyráběn ve variantách Aero L-59 Super Albatros, Aero L-159 Alca, Aero L-39NG a Aero L-169. I v současné době je tak L-39 velmi platným ,,pomocníkem" v široké škále misí či nasazení.

psali jsme: Video: L-39 Albatros vs. Porsche 911

 

Zdroj: twitter.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.