VIDEO: Český Vampýr nadále řádí na Ukrajině, Rusům pije krev již několik měsíců

VIDEO: Český Vampýr nadále řádí na Ukrajině, Rusům pije krev již několik měsíců
Autor fotografie: EXCALIBUR ARMY / Public domain|Popisek: RM-70 Vampire
09 / 10 / 2023, 14:00

Na Ukrajinu bylo dodáno naší vládou asi dvacet kusů RM-70 Vampire české modernizace sovětského systému BM-21 Grad. Jsou stále v provozu.

Význam dělostřelectva v kontextu války na Ukrajině velmi vzrostl. Před konfliktem někteří vojenští experti hovořili o tom, že dělostřelectvo se už přežilo. Byli vyvedeni z omylu. Dá se říci, že aktuálně jsou děla a raketomety rozhodující silou na bojišti. Bojiště, které nelze nazvat jako moderní, ale jako střet s významnou řadou moderních prvků jednoznačně ano. Zásadně se zvýšila rychlost odpalu nových houfnic a přesnosti jejich zásahů. Společně s moderní municí jsou smrtelným nebezpečím.

Salvové raketomety AČR vyřadila ze své výzbroje již dávno. Dnes se to jasně ukazuje jako chyba. Fakt je ovšem ten, že v současnosti by k nákupu nových raketometů došlo tak jako tak. Sovětská vojenská doktrína kladla na tuto zbraň velký důraz. Vycházela z vlastních zkušeností z druhé světové války s legendárními Kaťušemi. Československo desetiletí používalo vlastní alternativu sovětského BM-13, raketomet RM-51, Ten sloužil v naší armádě až do roku 1990. V roce 1960 SSSR přešel na sériovou výrobu BM-21 Grad, který využíval 40 tubusů pro rakety ráže 122 mm. Češi si zbraň modifikovali na RM-70. 

 

Na rozdíl od Gradu bylo vozidlo o osmi kolech (BM-21 jich má šest). Kabina byla na svou dobu poměrně dobře chráněná proti střelbě z ručních zbraní a střepinám. Motor i podvozek byly tatrovácké, raketomet zůstal sovětský. Vozidlo přepraví navíc čtyřicet kusů náhradních raket. Vyrábělo se na Slovensku v Závodech ťažkého strojárstva nad Váhom, Slováci celkem vyprodukovali 830 kusů. Po vzniku samostatného Slovenska se výroba obnovila a na vozidla jsou instalovány americké MLRS.

Zbraň může střílet jednotlivé rakety nebo celou salvu naráz, pochopitelně nepřímou palbou. Jednou salvou pokryje tři hektary půdy, tedy minimálně tři fotbalová hřiště. Dostřel je až 20 kilometrů. Vozidlo je vybaveno centrálním systémem regulace tlaku v pneumatikách a v případě potřeby může být vybaveno sněžným pluhem. Česká společnost EXCALIBUR ARMY v roce 2015 modernizovala zbraň na RM-70 Vampire. Vozidlo je na podvozku Tatra 815-7, má nové elektronické systémy. Několik kusů zakoupila Indonésie.

Na ukrajinu bylo těchto Vampýrů dodáno zřejmě dvacet. Již jen z psychologického hlediska se jedná o silnou zbraň a je pochopitelně cílem ruské armády. Přiložené video ze sítě X je několik dní staré a je zjevné, že české raketomety nadále na Ukrajině působí. Kyjev své ztráty nezveřejňuje, ale doposud nebylo zaznamenáno jediné zničení tohoto salvového raketometu, což je jistě pozitivní informace. 


                                                                            Video: YouTube

 

 Zdroj: Military Factory

Tagy článku