VIDEO: Čína může slavit významný milník. J-20 je prvním dvoumístným bojovým letounem páté generace na světě

VIDEO: Čína může slavit významný milník. J-20 je prvním dvoumístným bojovým letounem páté generace na světě
Autor: SinoDefence, flickr (public domain)|Popisek: J-20 (ilustrační obrázek)
03 / 11 / 2021, 13:00

Čína se může pochlubit světovým prvenstvím. Jako první stát na světě totiž zkonstruovala víceúčelový bojový letoun 5. generace ve dvoumístné verzi. Je jím Chengdu J-20.

Číně se podařilo jako prvnímu na světě postavit víceúčelový bojový letoun páté generace ve dvoumístné variantě, J-20, uvedl server flightglobal.com. Nevíme z dostupných zdrojů, o jaké označení se jedná, server flightglobal. com usuzuje, že by mohlo jít patrně o J-20S, ale současně je možné, že dvoumístný může být i J-20B nebo J-20AS. Čína ještě nevydala oficiální prohlášení o tom, že stroj zkonstruovala, a tak si na přesné označení ještě musíme počkat.

O existenci dvoumístné verze varianty se poměrně čile spekulovalo a dohadovalo ve veřejném prostoru či na sociálních sítích, až teď se podařilo stroj nafilmovat při popojíždění na letištní ploše v areálu výrobce - Chengdu Aerospace Corporation.

Dvoumístné verze jsou nejvíce využívány k výcviku nových pilotů, ale není to jejich jediná funkce. Druhou pozici může obsadit operátor, a pak je na konfiguraci letounu, zda zbraňovými systémy nebo systémy radioelektronického boje. Vezměme v úvahu, jak dlouho různé státy používají např F-14 Tomcat nebo A-6 Intruder či EA - 6B Prowler. Popřípadě by mohla dvoumístná verze být využita v budoucnu v nasazení, respektive řízení loajálního wingmanu. 

Certifikace dvoumístné verze poskytuje čínskému letectvu schopnost počínající výcvikem až po bitevní/EW verze. Jistě bude zajímavé sledovat, jaké využití PLAAF bude preferovat. Na každý pád i podle západních expertů právě dvoumístná verze výrazně posílí bojové kapacity čínského bojového letounu s prvky stealth.

Pro úplnost ještě dodejme, že v červnu SM informoval o ruském plánu postavit letoun Su-57 ve dvoumístné verzi, nicméně v tomto případě jen pro exportní účely. Ruské letecké síly tedy do budoucna  nepočítají, že by byla jejich součástí.

 

Zdroj: flightglobal.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace